Większe pieniądze z odszkodowania. ZUS będzie musiał sięgnąć do kieszeni, my na tym zyskamy

i

Autor: Archiwum Większe pieniądze z odszkodowania. ZUS będzie musiał sięgnąć do kieszeni, my na tym zyskamy

Pieniądze

Wypadek przy pracy to zła wiadomość dla ZUS. Będzie musiał wypłacić krocie

Dobra wiadomość - jeśli w tym przypadku można w ogóle mówić, że jest dobra - dla osób, które zostały poszkodowane w wypadku w pracy. Od 1 kwietnia 2024 roku ZUS będzie musiał im wypłacić większe odszkodowanie. Kwoty nie są małe.

Większe odszkodowanie za wypadek przy pracy już od 1 kwietnia

Wiadomo już jaka będzie podwyższa odszkodowania za wypadek przy pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej właśnie ogłosiło, jakie stawki będą obowiązywać od 1 kwietnia 2024 roku. Za każdy 1 procent uszczerbku na zdrowiu spowodowany wypadkiem przy pracy, ZUS będzie musiał nam od 1 kwietnia wypłacić 1431 zł. W stosunku do obecnie obowiązującej stawki jest to znaczna podwyżka, bowiem teraz ZUS wypłaca 1269 zł. Stawka ta obowiązuje do 31 marca. 

To nie wszystko, bowiem w przypadku, kiedy pracownik otrzyma orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będzie mu przysługiwać kwota 25044 zł. JAk informuje gazeta "Fakt", tyle samo mogą otrzymać renciści, których stan zdrowia pogorszył się na tyle, że nie są już w stanie pracować. 

Odszkodowanie za śmierć pracownika. Ile otrzyma poszkodowana rodzina?

Wiadomo również, na jakie kwoty może liczyć rodzina w przypadku, kiedy umiera osoba ubezpieczona. To 128799 zł. W przypadku, kiedy do odszkodowania uprawnione są również dzieci otrzymają po 25 044 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania. Do odszkodowania mogą też mieć prawo inni członkowie rodziny, którzy będą mogli ubiegać się o odszkodowanie w wysokości 64399 zł, a każda kolejna osoba uprawniona do odszkodowania otrzyma 25 044 zł.