Wybory na prezydenta Siemianowic Śląskich 2024. Znamy kandydatów. Kto wygra wybory? SONDA

i

Autor: UM Siemianowice Śląskie Wybory na prezydenta Siemianowic Śląskich 2024. Znamy kandydatów. Kto wygra wybory? SONDA

Wybory 2024

Wybory prezydenta Siemianowic Śląskich 2024. Znamy kandydatów. Kto wygra wybory? SONDA

W Siemianowicach Śląskich znani są już niemal wszyscy kandydaci na fotel prezydenta Siemianowic Śląskich. Nie będzie zaskoczeniem, że na swoją ostatnią kadencję będzie startował obecny prezydent Rafał Piech. Wśród kandydatów są nazwiska dobrze, a nawet bardzo dobrze znane. Kogo z nich byście wybrali?

Wybory samorządowe 2024 w Siemianowicach Śląskich. Kto zostanie prezydentem?

Pomiędzy 31 marca a 30 kwietnia w całej Polsce odbędą się wybory samorządowe. Praktycznie nie ma już dnia, aby w jakiejś miejscowości nie objawił się jakiś kandydat, który będzie startował na stanowisko prezydenta, burmistrza czy też wójta danej miejscowości. Dla wielu obecnych włodarzy dużych miast będzie to walka o ostatnią kadencję na fotelu prezydenta miasta. Dotyczy to m.in. prezydenta Katowic Marcina Krupy, prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali, prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Kajdan czy prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza. Tak też jest w Siemianowicach Śląskich, gdzie dwie kadencje rządzi już Rafał Piech, a gdzie część kandydatów odkryła już swoje karty. Część kandydatów to rzecz jest oczywista, natomiast o kilku kolejnych na razie mówi się tylko w kontekście wyborów, ale czy ostatecznie w nich wystartują okaże się wkrótce. 

Spis treści

  1. Wybory samorządowe 2024 w Siemianowicach Śląskich. Kto zostanie prezydentem?
  2. Kandydaci na prezydenta Siemianowic Śląskich 2024: Rafał Piech
  3. Kandydaci na prezydenta Siemianowic Śląskich 2024: Adam Cebula
  4. Kandydaci na prezydenta Siemianowic Śląskich 2024: Danuta Sobczyk
  5. Kandydaci na prezydenta Siemianowic Śląskich 2024: Krzysztof Szyga
  6. Kandydaci na prezydenta Siemianowic Śląskich 2024: Jan Wieczorek
  7. Kandydaci na prezydenta Siemianowic Śląskich 2024: Anna Zasada-Chorab
  8. Kandydaci na prezydenta Siemianowic Śląskich 2024: Karina Siwiec-Magielnicka
  9. Kandydaci na prezydenta Siemianowic Śląskich 2024: Sonda wyborcza

Kandydaci na prezydenta Siemianowic Śląskich 2024: Rafał Piech

Tym najbardziej oczywistym kandydatem na prezydenta Siemianowic Śląskich jest jego obecny włodarz, czyli Rafał Piech, który rządzi tym miastem już drugą kadencję. Na tym stanowisku zastąpił Jacka Guzego, z którym wygrał w drugiej turze wyborów w 2014 roku. W kolejnych wyborach zdeklasował przeciwników zdobywając 83‬ procent głosów wyborców.

Wcześniej, w latach 2010-2014 Rafał Piech był radnym VI kadencji Rady Miasta. Niedawno z ramienia partii Polska Jest Jedna próbował dostać się do Sejmu i choć wśród członków swojego ugrupowania zebrał najwięcej głosów, to w ostatecznym rozrachunku nie miał większych szans z kandydatami m.in. PiS i PO. Miasto rozsławił zawierzając je Maryi, a dwa lata temu miłosierdziu Bożemu. 

Kandydaci na prezydenta Siemianowic Śląskich 2024: Adam Cebula

Adam Cebula to doświadczony samorządowiec. W radzie miasta zasiada od 2005 roku, a od 2010 nieprzerwanie pełni funkcję przewodniczącego rady miasta. Na co dzień jest nauczycielem w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących MERITUM. Jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych na kierunki historia oraz studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Zarządzania im. J. Ziętka w Katowicach. Adam Cebula oficjalnie zapowiedział swój start w wyborach w 2024 roku. Co ciekawe, próbował swoich sił z list SLD w 2014 roku i zebrał 2170 głosów. 

Kandydaci na prezydenta Siemianowic Śląskich 2024: Danuta Sobczyk

Jeden z najbardziej doświadczonych samorządowców w Siemianowicach Śląskich, a także "chwilowa" prezydent tego miasta. W 2006 roku pełniła obowiązki prezydenta miasta po tym, jak odwołano Zbigniewa Szandara. W tym samym roku kandydowała na te stanowisko w wyborach, ale przegrała w drugiej turze z Jackiem Guzym. Uzyskała jednak mandat do rady miejskiej, w której zasiada do dzisiaj. Kilka razy startowała do Sejmu, ale bez powodzenia. W wyborach w 2023 roku próbowała się natomiast dostać do Senatu, ale również bez powodzenia. Co ciekawe, więcej głosów w senackich wyborach zebrała w takich miastach, jak Ruda Śląska (22 912 głosów), Chorzów (13 376) i Piekary Śląskie (10 084) niż w rodzimych Siemianowicach (9 803). 

O kandydaturze Danuty Sobczyk jak na razie mówi się tylko w lokalnych mediach, bowiem sama zainteresowana póki co nie potwierdziła tych doniesień.

Kandydaci na prezydenta Siemianowic Śląskich 2024: Krzysztof Szyga

W Siemianowickiej polityce od lat 90. Jeszcze w 1994 został siemianowickim radnym pełniąc tę funkcję nieprzerwanie do 2002. W latach 2002–2004 był zastępcą prezydenta Pawła Szandara. Ze stanowiska został odwołany przez ówczesnego prezydenta miasta, z którym zresztą rywalizował o te stanowisko w wyborach w 2002 roku przegrywając z Szandarem w II turze. Kolejne podejście Krzysztofa Szygi do fotela prezydenta miało miejsce w 2010 roku. Tam jednak na czterech kandydatów zebrał najmniej głosów. O swojej kandydaturze w nadchodzących wyborach głośno mówi w Social Mediach. Będzie to jego trzecie podejście. 

W międzyczasie był posłem Sejmu V kadencji. Ze względu na przedwczesne wybory, mandat poselski miał tylko dwa lata, bowiem w przedterminowych wyborach w 2007 roku nie wziął udziału. Próbował dostać się do sejmu w 2011 z list PJN, ale otrzymał zaledwie 432 głosy. 

Kandydaci na prezydenta Siemianowic Śląskich 2024: Jan Wieczorek

Siemianowicki społecznik, który w latach 2014-2018 zasiadał w radzie miasta Siemianowice Śląskie. Prowadzi popularne blogi "Siemianowice obiektywnie" oraz niedawno założony projekt "Siemce360". Obecnie pracuje w spółce Serwis GZM, w które zajmuje się utrzymaniem infrastruktury przystankowej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a także nadzorem nad pracą zespołu kilkunastu pracowników. Zasiada również w radzie katowickiej Fundacji WPK oraz jest prezesem zarządu spółki Silesia Lab - laboratorium badań środowiska pracy. 

Zapowiedział swoją kandydaturę na stanowisko prezydenta Siemianowic pod koniec ubiegłego roku.

Kandydaci na prezydenta Siemianowic Śląskich 2024: Anna Zasada-Chorab

Kolejny doświadczony samorządowiec i była wiceprezydent Siemianowic Śląskich. Funkcję tę pełniła od 2014 roku. Z funkcji tej zrezygnowała w 2019‬ roku ze względu na start w wyborach parlamentarnych, w których nie uzyskała mandatu poselskiego. Kolejną próbę podjęła w wyborach w 2023 roku, również bez powodzenia. W radzie miasta zasiadała w latach 2010-2014 oraz zasiada w obecnej. 

Ma doktorat z nauk społecznych w zakresie polityki społecznej Uniwersytetu Śląskiego. Przez wiele lat była dyrektorką kolegium nauczycielskiego w Czeladzi. Anna Zasada-Chorab potwierdziła już swój start na fotel prezydenta Siemianowic Śląskich. 

Kandydaci na prezydenta Siemianowic Śląskich 2024: Karina Siwiec-Magielnicka

Karina Siwiec-Mogielnicka dość późno ogłosiła oficjalnie swój start na prezydenta Siemianowic Śląskich. W ubiegłym roku bez powodzenia kandydowała na posła do Sejmu startując z list Koalicji Obywatelskiej. Ukończyła studia podyplomowe z zarządzania na Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz administrację samorządową na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W przeszłości można było ją spotkać na korytarzach siemianowickiego magistratu. Na stanowisko prezydenta Siemianowic Śląskich startowała już w 2018 roku, ale bez powodzenia. Dostała się natomiast do rady miasta. Jest członkiem rady społecznej Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Kandydaci na prezydenta Siemianowic Śląskich 2024: Sonda wyborcza

Choć do wyborów zostało jeszcze trochę czasu, już teraz możecie wziąć udział w naszym sondażu i wskazać, który z powyższych kandydatów ma największe szanse na to, aby zostać kolejnym prezydentem Siemianowic Śląskich. Poniżej lista kandydatów. Aby zagłosować, należy kliknąć w zdjęcie wybranego kandydata lub kandydatki.