Wielkie otwarcie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

2021-11-26 20:28

W Chorzowie powstało pierwsze w Polsce Muzeum Hutnictwa. Na zwiedzających czeka szereg atrakcji jak maszyny, stare fotografie, pamiątki, filmy oraz interaktywne elementy wystawy.

Muzeum jest wyjątkowym miejscem nie tylko dla mieszkańców miasta Chorzów, ale i również dla mieszkańców Górnego Śląska. To właśnie tam zrodziła się kolebka przemysłu hutniczego. Wystawa jest interesująca zarówno dla osób starszych jak i tych najmłodszych, na których czeka wiele interaktywnych elementów. Przewodnikami po muzeum będą dawni pracownicy huty.

- Pokazujemy historię ludzi i to oni są przewodnikami po naszej wystawie. Ich opowieści, byłych hutników i hutniczek stanowią oś narracyjną tej wystawy i z nimi tak naprawdę każdy kto przyjdzie do muzeum będzie się mógł spotkać. A t gwarantuje autentyczność, emocje, historie które są czasami straszne, czasami śmieszne, ale wszystkie są prawdziwe - mówi Adam Kowalski Dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Wystawa stała "Królestwo żelaza" znajduje się w dawnej hali elektrowni Huty Królewskiej. Jest to miejsce z ponad dwuestną historią i tradycją. Władze miasta i samego muzeum zadbały o to, aby miejsce to oddawało w jak najlepszy, ale i nowoczesny sposób klimat huty. Muzeum jest czynne od poniedziałku do niedzieli. Bilet wstępu kosztuje 13 zł (ulgowy 9zl). Warto dodać, iż w każdy wtorek wstęp do muzeum jest bezpłatny dla wszystkich odwiedzających. 

Prace na obiektem trwały ponad dwa lata, a koszt inwestycji wyniósł prawie 37 milionów złotych. Część funduszy, bo aż 15 milionów pochdziła ze środków unijnych. Wkrótce ruszą również prace przy przebudowie węzła komunikacyjnego, aby odwiedzający nie mieli problemów z dojazdem lub zaparkowaniem.

- Chcemy zapewnić w ten sposób komfortowe warunki dotarcia do tego obiektu, który bez wątpienią będzie chlubą naszego miasta – podkreśla Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa, który odpowiadał za realizację inwestycji. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE