W Śląskiem pracuje blisko 100 tys. cudzoziemców. Nowe dane od ZUS

i

Autor: Pixabay/zdj. ilustracyjne

Wiadomości

W Śląskiem pracuje blisko 100 tys. cudzoziemców. Nowe dane od ZUS

Do pracy w województwie śląskim przyjeżdżają osoby z całego świata. Według najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w naszym regionie pracuje legalnie blisko 100 tys. cudzoziemców.

ZUS: w Śląskiem pracuje blisko 100 tys. cudzoziemców

Ponad 1,12 mln cudzoziemców podjęło legalne zatrudnienie w naszym kraju. Z najnowszych statystyk udostępnionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w województwie śląskim pracujących obcokrajowców jest ponad 99 tys.

Niemal w każdym oddziale ZUS w naszym regionie nastąpił wzrost liczby cudzoziemców w statystykach, jeśli chodzi o porównanie danych na koniec 2022 i 2023. Najwięcej osób jest zgłoszonych w chorzowskim oddziale, bo blisko 22 tys., jednak największy wzrost, jeśli chodzi o liczbę zgłoszonych cudzoziemców, odnotowano w Rybniku. W grudniu 2022 roku liczba obcokrajowców wyniosła w tym oddziale 15,4 tys., a na koniec 2023 było to już ponad 20 tys. osób. 

– Od wielu lat na pierwszym miejscu w statystykach ZUS, zarówno w zestawieniu krajowym, jak i w naszym województwie, są obywatele Ukrainy. Pod koniec 2023 r. w Śląskim liczba Ukraińców w ubezpieczeniu społecznym przekroczyła 74 tys. W skali kraju ubezpieczonych w ZUS Ukraińców jest ponad 759 tys. Jednak do Polski, w celach zarobkowych, przyjeżdżają obywatele z ponad 150 krajów, a w województwie śląskim mamy przedstawicieli 90 krajów z całego świata – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

W regionie pracują zarówno nasi europejscy sąsiedzi, np. Niemcy, Słowacy, Czesi, ale także obywatele o wiele bardziej odległych krajów, m.in. Wybrzeża Kości Słoniowej, Ugandy czy Tajlandii. 

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!

Pytanie 1 z 15
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?
Listen on Spreaker.