Śnięte ryby

i

Autor: Robert Zalewski

PILNE

W Odrze pływają śnięte ryby. Wody Polskie potwierdzają, co je zatruło

Śnięte ryby różnej wielkości i różnych gatunków zostały zauważone na Odrze w miejscowości Chałupki w województwie śląskim. Czym Odra została skażona? Odpowiednie służby pracują już w terenie, kolejne zmierzają na miejsce. Źródło śnięcia ryb nie znajduje się w Rzeczypospolitej Polskiej.

Skażona Odra

W środę, 26 lipca w godzinach przedpołudniowych pracownicy Wód Polskich w Gliwicach: Zbiornika Racibórz Dolny i Polderu Buków w czasie rejsu po rzece Odrze na wysokości wodowskazu (oraz starego mostu drogowego) w miejscowości Chałupki spostrzegli na wodach granicznych z Republiką Czeską napływające bezpośrednio z terenu Czech śnięte ryby.

Czym Odra została skażona, jeszcze nie wiadomo. Na miejsce już udały się odpowiednie służby, aby pobrać próbki wody i zabezpieczyć ryby do badań laboratoryjnych.

Sytuacja jest na tyle poważna, że osobiście interweniuje w tej sprawie minister klimatu Anna Moskwa.

- Pilnie skontaktowałam się telefonicznie z Ministrem Środowiska Republiki Czeskiej Petrem Hladikiem, który potwierdził śnięcia ryb w Odrze po stronie czeskiej blisko granicy - napisała w środę w mediach społecznościowych minister klimatu Anna Moskwa.

Minister Moskwa dodała, że polskie służby także prowadzą badania w Chałupkach po tym, jak zaobserwowano napływ śniętych ryb ze strony Czech.

Śnięte ryby w Odrze

Zobacz zdjęcia

W sprawie kilkudziesięciu ryb różnych gatunków i różnej wielkości powiadomiono m.in.

  • WCZK w Katowicach i Opolu,
  • WIOŚ w Katowicach,
  • PZW w Katowicach,
  • PIW w Raciborzu,
  • PCZK Racibórz,
  • WIW w Katowicach

Wody Polskie w Gliwicach interweniowały bezzwłocznie w Povodí Odry (odpowiednik PGW WP w Republice Czeskiej) w sprawie weryfikacji źródła zdarzenia oraz podjęcie właściwych działań.  Na żadnym odcinku rzeki Odry, będącym w zarządzie RZGW w Gliwicach nie odnotowano śnięcia ryb. 

Zatruta Odra

Latem ub. roku odnotowano masowe śnięcia ryb w Odrze, pierwsze - 14 lipca 2022 r. Śnięcia były notowane przez ok. półtora miesiąca wzdłuż całego biegu rzeki. W tym okresie zebrano około 250 ton śniętych ryb. Wśród przyczyn katastrofy eksperci wskazali rozwój w rzece tzw. złotej algi, co może wiązać się m.in. ze stopniem zasolenia wody.

Także w tym roku 10 i 11 czerwca z Kanału Gliwickiego wyłowionych zostało odpowiednio 450 kg i 370 kg śniętych ryb, jednak według ekspertów miało to związek ze spadkiem zawartości tlenu w wodzie. Tym razem śnięcie ryb może być spowodowane zatruciem Odry, bo od dwóch dni w Kraju Morawsko-Śląskim w Czechach temperatura nie przekraczała 24 st. C.

W kontekście m.in. ubiegłorocznej katastrofy resort infrastruktury przygotował procedowany obecnie w parlamencie projekt specustawy dot. rewitalizacji Odry. Zakłada on m.in. powstanie wyspecjalizowanej Inspekcji Wodnej, która ma reagować w zakresie nielegalnych zrzutów ścieków do wód.

Nowe przepisy mają pozwolić również cofnąć lub ograniczyć bez odszkodowania pozwolenie wodnoprawne, jeśli np. zrzucane ścieki zagrażają środowisku. M.in. Wody Polskie zostaną zobowiązane do przeprowadzenia przeglądu pozwoleń wodnoprawnych i pozwoleń zintegrowanych na wprowadzanie ścieków do wód.

W kwietniu br. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w porozumieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Instytutem Ochrony Środowiska rozpoczął pilotażowy projekt całodobowego monitorowania Odry.

Gliwicki RZGW sygnalizuje, że jego pracownicy – obsługa obiektów hydrotechnicznych, pracownicy nadzorów wodnych, pracownicy zarządów zlewni - stale obserwują sytuację na rzece, patrolując ją od strony lądu i wody. O nieprawidłowościach, które ewentualnie są spostrzegane, informowane są właściwe jednostki.

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/