W lasach pojawił się niebezpieczny owad.  Stanowi duże zagrożenie dla naszego zdrowia

i

Autor: Lasy Państwowe W lasach pojawił się niebezpieczny owad. Stanowi duże zagrożenie dla naszego zdrowia

Przyroda

W lasach pojawiła się oleica fioletowa. Stanowi duże zagrożenie dla naszego zdrowia

Wraz z ciepłymi dniami w lesie pojawia się nie tylko piękna i bogata roślinność, ale i owady. Część z nich może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, zwłaszcza jeden z nich i nie chodzi tu o kleszcze, a o szczególny rodzaj chrząszcza.

W lecie pojawiły się niebezpieczne owady, które mogą stanowić zagrożenie nawet dla naszego zdrowia. Nie chodzi o kleszcze, a o owada z gatunku chrząszczy, który nazywa się Oleica Fioletowa. To owad, który może przenosić różne choroby i dotkliwie ugryźć. Do tego wydziela toksyczną substancję, która może zaszkodzić naszemu zdrowiu. 

Oleica Fioletowa - co to za gatunek i gdzie występuje?

Oleica Fioletowa spotykana jest przede wszystkim w Europie i niektórych rejonach Azji i Afryki. Zamieszkuje przede wszystkim skraje lasów, łąki, polany oraz suche i bardzo nasłonecznione przestrzenie. Do życia zaczyna budzić się w marcu i jej występowanie notuje się najczęściej do czerwca. Jest bardzo często mylona ze swoją kuzynką - Oleicą Krówką, ale różni się od niej wyglądem. Oleica Krówka ma dużo więcej wgłębień na grzbiecie. 

Oleica Fioletowa groźna dla człowieka?

Oleica Fioletowa ma około 3 centymetry długości oraz charakterystyczne, ciemnogranatowe umaszczenie z metalicznym połyskiem. Dla człowieka może to być bardzo niebezpieczny owad. Kiedy Oleica Fioletowa czuje zagrożenie, wydziela żółtą, oleistą ciecz. Warto dodać, że to trucizna o na zwie kantarydyna. W bezpośrednim kontakcie może podrażnić i spowodować zaczerwienienie skóry. Najbardziej bolesna jest sytuacja, w której substancja dostaje się do oczu albo do nosa. 

Trucizna jest wydzielana z porów odnóży chrząszcza. Dawka śmiertelna dla człowieka to 0,02 g kantarydyny. Żeby jednak otrzymać taką dawkę tej trucizny, człowiek musiałby być zaatakowany przez bardzo dużą ilość na raz oleic fioletowych. Kontakt z pojedynczym osobnikiem nie zagraża naszemu życiu. 

Substancję produkują dorosłe samce tego owada, albo samice, ale tylko w młodszych stadiach. Co ciekawe, samice po otrzymaniu kantarydyny w czasie kopulacji, wykorzystują ją potem do zabezpieczenia złożonych jajeczek. 

Trucizna oleicy fioletowej jak afrodyzjak? Tak, ale kończyło się to boleśnie

Jak podaje portalzdrowie.pl, kantarydyna była stosowana w przeszłości jako afrodyzjak. Problem w tym, że po zastosowaniu w efekcie mężczyzna doznawał silnego pobudzenia układu nerwowego, a przede wszystkim bardzo bolesnej erekcji. 

Kantarydyna była też wykorzystywana jako trucizna. Według historycznych przekazów, była ona składnikiem aqua tofany, trucizny produkowanej przez Gulię Tofanę w czasach Medyceuszy. Wystarczyło kilka kropel, aby zabić człowieka. Trucizna miała być sprzedawana kobietom, które chciały pozbyć się mężów czy niewiernych kochanków. Według kronik, ofiarą trucizny było 600 osób.

Quiz z gwary śląskiej. Czym jest bifyj? Co to znaczy gruba?

Pytanie 1 z 10
Co oznacza "gruba" po śląśku?