Kopalnia KWK Halemba w Rudzie Śląskiej

i

Autor: Wikimedia Commons/Fanthomas Ruda Śląska to miastro wyjątkowo doświadczone, jeśli chodzi o tragedie górnicze. W 2006 roku w wyniku wybuchu metanu i eksplozji pyłu węglowego zginęło 23 górników.

W kopalniach ruszyło referendum strajkowe. Górnicy domagają się podwyżek i rekompensat za przepracowane weekendy

2022-01-12 8:20

W środę, 12 stycznia w śląskich kopalniach ruszyło referendum strajkowe. Głosowanie potrwa dwa dni. To wynik braku porozumienia górników z Polską Grupą Górniczą. Górnicy wrzucają do urn kartki z odpowiedzią na pytanie czy są za strajkiem w kopalni. Jak udało nam się ustalić, większość załogi opowiada się za strajkiem.

Górnicy z kopalń Polskiej Grupy Górniczej dzisiaj od 5 rano wrzucają do przygotowanych urn kartki z odpowiedzią czy są za strajkiem w kopalni. Jak mówi Adam Szołtysek szef Solidarności na kopalni Halemba, każdy z pracowników decyzję o tym czy przystąpić do strajku podejmuje anonimowo.

Wielu górników z rudzkiej kopalni Halemba z którymi rozmawiał nasz reporter - jest za strajkiem

- Górnicy są zawsze razem. I powinni się do nich inni dołączyć i rozwalić ten rząd, który nas okrada. Wszystko idzie w górę, a zarobki stoją w miejscu - mówili górnicy spotkani przed kopalnią przez naszego reportera.

Związki domagają się rekompensaty dla załogi za przepracowane od września do grudnia ub. roku weekendy i wzrostu średniego wynagrodzenia w firmie o 400 złotych brutto. Górnicy cały czas liczą na porozumienie- w tym celu o 12.00 w siedzibie PGG w Katowicach związkowcy wznowią rozmowy z zarządem z udziałem mediatora. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w poniedziałek i zakończyło się fiaskiem.