W Katowicach pojawiły się drzewa na paletach. Rewitalizacja terenu wokół Rawy

Od 24 września 2022 r. na kampusie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbywa się proces prototypowania urbanistycznego, czego efektem ma być zmiana przestrzeni wokół Rawy.

- Jednym z zamierzeń jest poszukiwanie zrównoważonych rozwiązań miejskich, w tym stworzenie Zielonej trefy Nauki, w której jest więcej natury, a mniej samochodów – informują pracownicy Uniwersytetu Śląskiego. Urbaniści wraz z pracownikami Uniwersytetu Śląskiego postanowili zmienić wygląd terenu wokół Rawy. Zmiany zaczęły się w przestrzeni Uniwersytetu Śląskiego.

Kampus Uniwersytetu Śląskiego przykrym miejscem? Już nie

Zamykamy pracę nad prototypem. Zbieramy i zanosimy do rektoratu Uniwersytet Śląski w Katowicach wszystkie rzeczy, których używaliśmy przez dwa tygodnie do skręcania i malowania tymczasowych mebli miejskich, przerzucania ziemi, sadzenia drzew, krzewów, bylin i trawy. Nagle z budynku wybiega liczna grupa rozgadanych i roześmianych studentów. Młodzi ludzie siadają przy stołach, które ustawiliśmy dziś na deptaku, i zaczynają grać w planszówki. Tak, udało się to przykre miejsce wprawić w społeczne drganie, którego nic już raczej nie zatrzyma, a na pewno zatrzymywać nie powinno – napisał w mediach społecznościowych jeden z urbanistów Paweł Jaworski.

Zmiana otoczenia wokół kampusu UŚ rozpoczęła się od pojawienia się zieleni. Na kostkach brukowych parkingu obok Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego postawiono drewniane palety. Utworzono z nich formy, do których wsypano ziemię a następnie posadzono w nich drzewa i inne rośliny. Przed budynkiem rektoratu UŚ pojawiły się stoły, przy których w czwartek 6 października zasiedli studenci oraz mieszkańcy Katowic, aby wspólnie dyskutować na temat zmian wokół Rawy. Zmiany zachodzą ze względu na przyznanie Katowicom miana Miasta Nauki w 2024 roku.

Konsorcjum we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią przystąpi do analizy możliwości przekształcenia śródmiejskiego odcinka doliny rzeki Rawy w Katowicach oraz powiązanych z nim ulic, placów i ciągów pieszych w park rzeczny – dodają pracownicy uniwersytetu.