Beboczka

i

Autor: Zarządu Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych Beboczka Doradziejka ze Śląska

Kultura i świat pracy

W Katowicach pojawi się figurka beboka! Będzie dedykowany doradcom podatkowym

2024-04-29 13:44 Materiał sponsorowany

9 maja 2024 roku o godzinie 15.30 w Katowicach przy fontannie w parku miejskim (plac Grunwaldzki 8-10) zostanie odsłonięta figurka śląskiego beboka. Chodzi o Beboczkę "Doradziejkę", która będzie dedykowana doradcom podatkowym. Na wydarzenie zaprasza dr Mariusz Cieśla, przewodniczący Zarządu Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Katowice będą miały nową bohaterkę. Śląska Beboczka

Dokładnie 9 maja 2024 roku o godzinie 15.30 w Katowicach przy fontannie w parku miejskim (plac Grunwaldzki 8-10) zostanie odsłonięta figurka śląskiego beboka. Będzie to dokładnie damski odpowiednik słynnego beboka, czyli Beboczka "Doradziejka". Nowy, sympatyczny obiekt będzie dedykowany doradcom podatkowym ze Śląska. Na wydarzenie zaprasza dr Mariusz Cieśla, przewodniczący Zarządu Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Beboki wśród katowickich ulic

Wrocław ma swoje słynne krasnale, Zielona Góra zaś bachuski, związane z winem. Po Olkuszu mieszkańcy i turyści mogą spacerować szlakiem gwarków. Dlaczego więc Katowice miałyby nie promować lokalnej, śląskiej kultury. W tej materii jednak już coś się dzieje. W Katowicach od jakiegoś czasu rozgościły się beboki. Zaczęło się od pojedynczych figurek, a potem jak przysłowiowe grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się następne. Niewiele trzeba było, aby powstał w Katowicach szlak śląskich beboków.

Tradycja beboków. Skąd się wzięły?

- Cóż lub któż to jest bebok? Odpowiedź jest krótka – bebok to jest bebok! Od niepamiętnych czasów beboki gościły we wszystkich śląskich legendach i bajkach, które opowiadali dziadkowie. Dawniej niegrzeczne dzieci były straszone mitycznym bebokiem. Beboki mieszkały w starych szafach, na drugim stopniu wilgotnej piwnicy, a przede wszystkim okupowały najgłębsze zakamarki domowych strychów. W zbiorze wszystkich śląskich strachów, duchów, meluzyn, utopców, beboki zawsze zajmowały ważne miejsce - mówi Barbara Rajchman, Sekretarz Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Legendarnych beboków nikt nie widział, choć przez wieki nie było chyba nikogo kto by o nich nie słyszał. Było tak do momentu, gdy zmaterializowały się pod pędzlem Grzegorza Chudego – śląskiego akwarelisty. To w Jego atelier na katowickim Nikiszu najpierw pojawiły się śliczne akwarele, których bohaterami były śląskie beboki. Teraz powstają projekty tych sympatycznych stworków, których nie boi się już żaden śląski bajtel.

Pomysł na śląską beboczkę

Pomysł, aby śląscy doradcy podatkowi mieli swojego beboka, narodził się na jednym z posiedzeń Zarządu Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych (w 2023 roku). Szukano fizycznej formy, nazwy i atrybutu nowego beboka. Ważne było też ustalenie lokalizacji, która pozwoliłaby na kojarzenie beboczki z zawodem doradców.

Tak powstała Beboczka "Doradziejka", trzymająca pod pachą zbiór rozmaitych przepisów podatkowych, w drugiej ręce niesie parasol chroniący podatników przed deszczem obciążeń finansowych i niekorzystnych decyzji. Czemu Beboczka, a nie bebok? - bo zachowano bebokowe parytety. A "Doradziejka"? - bo niektórzy jeszcze pamiętają jak śląscy doradcy podatkowi bawili się "muzycznie" pod hasłem "Doradzieje", a skojarzenie z czarodziejami było wtedy nieprzypadkowe.

Niech więc Beboczka "Doradziejka" będzie symbolem podatkowej czarodziejki, która odczarowuje fiskalne zawiłości i przypomina, że w naszej przestrzeni doradcy podatkowi są, działają oraz służą pomocą wszystkim podatnikom.

Beboczka

i

Autor: Zarządu Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych Śląska Beboczka

Ciekawostki o Śląsku QUIZ Sprawdź, czy znasz zaskakujące fakty

Pytanie 1 z 14
Oblaty to tradycyjny śląski przysmak. Wypiekany jest w: