Rekord Polski w największej liczbie osób w strojach rozbarskich

i

Autor: polskatradycja.pl

Wiadomości

Rekord Polski zostanie pobity w Bytomiu? Ostatnia taka próba była w 2016 roku

Miasto Bytom z okazji obchodów 770-lecia postanowiło zorganizować kilka nowych wydarzeń kulturalnych. Spośród 21 propozycji miasto dofinansuje sześć projektów. Wśród nich znalazła się próba pobicia rekordu Polski.

Bytom świętuje okrągłe urodziny. Z tej okazji promuje miejską kulturę

W tym roku Bytom świętuje 770 rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji w mieście odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń. W styczniu miasto zorganizowało otwarty konkurs, którego celem było wyłonienie projektów promujących miejską ofertę kulturalną.

Na konkurs wpłynęło 21 ofert. W pierwszym etapie Komisja Konkursowa zweryfikowała spełnienie wymogów formalnych. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowano 20 ofert. W oparciu o przyznane punkty przyznano dotację sześciu podmiotom na łączną kwotę 100 tys. zł.

Oto lista zwycięskich projektów:

  • Liga Kobiet Nieobojętnych – „Wykonanie muralu z historycznym motywem widoku miasta z końca XIX wieku na podstawie oryginalnego obrazu znanego niemieckiego malarza Paula Andorffa” – 25 tys. zł.
  • Fundacja Inqubator Teatralny – „Oko Bytomia”. Celem projektu jest stworzenie wielkoformatowej kompozycji fotograficznej z wykorzystaniem techniki kolażu - 20 tys. zł
  • Wolne Stowarzyszenie Zielonych Artystów – „Bytomianie, kim jesteśmy?”. Twórcy projektu spróbują odpowiedzieć na pytania – kim są bytomianie w roku 770-lecia miasta, jakie mają pasje, skąd pochodzą, co ich łączy – 18 tys. zł
  • Stowarzyszenie Muzyczno-Kulturalne Power of Winds – „W Bytomiu miasteczku przekrasnym. Koncert urodzinowy dla mieszkańców” – 15 tys. zł
  • Piękna Strona Miasta – „Sztuka w barwach i dźwiękach. Bytomski Jubileuszowy Plener Malarski”. Mieszkańcy zostaną zaproszeni do udziału w cyklu plenerowych warsztatów malarskich pod okiem bytomskich artystek – 13 tys. zł.
  • Fundacja TVS – „770 osób w strojach rozbarskich na 770-lecie Bytomia”. Próba pobicia rekordu Polski na największe zgromadzenie osób w strojach ludowych oraz Bytomskie Święto Stroju Rozbarskiego” – 9 tys. zł.

Rekord Polski zostanie pobity w Bytomiu? To będzie nietypowa próba

Jednym z sześciu projektów, które sfinansuje miasto, będzie próba pobicia rekordu Polski w zgromadzeniu największej liczby osób w strojach ludowych. W tym przypadku będą to mieszkańcy ubrani w strojach rozbarskich (bytomskie).

Celem pomysłu jest zgromadzenie 770 osób w strojach ludowych w jednym miejscu. Liczba ta nie jest przypadkowa - nawiązuje do okrągłych urodzin miasta. Na razie nie jest znane miejsce oraz data wydarzenia. Więcej szczegółów zostanie podanych w najbliższych tygodniach.

Miasto Bytom ogłosiło właśnie wyniki konkursu na organizację wydarzeń z okazji jubileuszu 770 lecia miasta. Wśród zwycięskich projektów jest projekt bezpośrednio związany z Rozbarkiem i to nie byle jaki ponieważ stawką jest rekord Polski!- skomentował w mediach społecznościowych Paweł Lewicki, bytomski działacz.

Warto wspomnieć o tym, że 24 lipca 2016 w Kurpiowskiej Krainie w Wykrocie k. Myszyńca odbyła się próba ustanowienia Rekordu Polski na największe zgromadzenie osób w strojach ludowych. To zadanie udało się spełnić 467 uczestnikom i taki wynik został już odnotowany jako oficjalny rekord Polski.