Usmażyli jajecznicę na Rynku w Katowicach. Betonoza ścina białko

2022-07-04 20:42

Do czego służy Rynek w Katowicach? Betonowe płyty tak się nagrzewają, że można na nich usmażyć jajecznicę! Udowodnili to mieszkańcy, którzy wybrali się na Rynek z patelnią i jajkami. Zobaczcie efekty.

Jajecznica na Rynku w Katowicach

Czy można usmażyć jajecznicę na Rynku w Katowicach? To zadanie zadała sobie grupa osób, która w piątek pojawiła się w centrum nagrzanego miasta z jajkami i patelnią. Temperatura powietrza dochodziła do 33 st. C. Rynek właściwie pozbawiony cienia szybko się nagrzewał. Betonowe domy i szkło kumulowały promienie słoneczne. A najgorętsze okazały się betonowe płyty powierzchni Rynku.

- Wraz z ziomkami z Razem Śląsk usmażyliśmy dziś (prawie) jajecznicę na katowickim rynku. Byłoby to całkiem zabawne, gdyby nie było straszne - kombo upałów ze śląską betonozą dosłownie ścina białko (!) na tej ogromnej, nieprzyjaznej dla istot ludzkich patelni - napisała Alicja Musiał, która ze znajomymi wzięła udział w eksperymencie.

Betonoza w Katowicach ścina białko

Eksperyment się udał! Co prawda smażenie jajecznicy zajęło o wiele dłużej niż powinno, bo około godziny, ale ostatecznie na patelni pojawiła się jajecznica zamiast surowych jajek.

Smażenie jajecznicy nie miało być tylko zabawą. Rzeczywistym celem było uzmysłowienie mieszkańcom, co dzieje się na Rynku, który pozbawiony drzew, staje się niemal nagrzaną patelnią.

- Jaka jest funkcja rynku w obecnej formie? Czy sytuacja, w której główny plac miasta nagrzewa się do temperatury ścięcia białka i nie oferuje możliwości ucieczki od upału, jest normalna? Naszym zdaniem - nie - piszą członkowie Razem Śląsk.

Rynek w Katowicach bez drzew

Czy eksperyment ze smażeniem jajecznicy na Rynku skłoni władze miasta do zmian? To wątpliwe. Już kilkakrotnie próbowano sadzić tutaj wyższe drzewa, lecz za każdym razem okazywało się, że się nie przyjmują. Dlatego postawiono na niższą roślinność, która wygląda efektownie, lecz nie daje cienia.

Ukojenia nie daje także fontanna, która w zamyśle miała chłodzić atmosferę, a nagrzewa się tak, że sama działa jak ciepłe źródła. 

Nieco dalej - przy sztucznej Rawie - ustawiono palmy. I to właściwie jedyny gatunek, który może sobie poradzić w tak wysokich temperaturach. Czy palmy powinny stanąć także w innych miejscach Rynku, aby dawać cień przechodniom i być miejscem schronienia ptaków.?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE