Trzy religie, jedno miasto. Wyjątkowy kalendarz wyznaniowo połączył Katowice [ZDJĘCIA, AUDIO]

2020-01-08 7:59

Otwartość na wielokulturowość, dialog i szacunek okazywany każdemu człowiekowi - to przesłanie, które przyświeca twórcą wyjątkowego kalendarza, który powstał w Katowicach. Znajdziemy w nim wszystkie daty ważne zarówno dla Chrześcijan jak i Muzułmanów oraz Żydów. Zobaczcie jak to wygląda na slask.eska.pl.

Kalendarz dla trzech religii w Katowicach

Trzy religie, jedno miasto. Wszystko połączył wspólny kalendarz. W Katowicach już po raz ósmy został wydany kalendarz trzech religii, w którym znalazły się wszystkie daty i święta ważne dla Chrześcijan, Muzułmanów i Żydów.

Posłuchaj o wyjątkowym kalendarzu, który od 8 lat powstaje w Katowicach:

Już na pierwszej stronie jest uwidocznione kiedy zaczyna się rok kalendarzowy liczony przez poszczególne religie. Inaczej dla chrześcijaństwa, inaczej dla Żydów czy Muzułmanów. Natomiast druga część zawiera informacje jak ważną rolę w rozwoju Katowic, we współegsystencji jej mieszkańców, odgrywały te religie - wyjaśnia prof. Aleksandra Pethe z Uniwersytet Ekonomicznego w Katowicach, współredaktor kalendarza.

Kalendarz trzech religii ma być okazją do nawiązania dialogu pomiędzy różnymi religiami i pokazania, że mimo różnic, wszyscy wierzący mają ze sobą wiele wspólnego. Można go odebrać bezpłatnie np w punkcie informacji katowickiego Urzędu Miasta.​

To ważna inicjatywa w Katowicach, szczególnie że w życiu publicznym aktywnie uczestniczą tu nie tylko Chrześcijanie. Na terenie miasta działa Centrum Kultury Islamu, które powstało w 2007 roku. Są też przedstawiciele religii judaistycznej. Zresztą do dzisiaj w wielu śląskich miastach, nie tylko w Katowicach, pamięta się o społeczności żydowskiej. Pozostały również synagogi.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE