Tragiczny wypadek w kopalni w Jaworznie

i

Autor: Facebook/Tauron Wydobycie ZG Sobieski

Jaworzno

Tragiczny wypadek w kopalni w Jaworznie. Zginęło czterech górników

Na kopalni Sobieski w Jaworznie doszło do wypadku masowego. Zginęło czterech górników. Do zdarzenia doszło na głębokości 500 metrów w trakcie płukania rurociągu.

Tragiczny wypadek w kopalni w Jaworznie

W kopalni Sobieski w Jaworznie doszło we wtorek, 28 listopada, po godz. 15, do tragicznego wypadku. Czterech górników zginęło w wyniku pęknięcia rurociągu z wodą. 

Sześcioosobowa brygada oddziału wentylacji była wyznaczona do płukania rurociągu podsadzkowego w pochylni IX, w pokładzie 509 na poziomie 500W trakcie napełniania rurociągu wodą nastąpiło jego niekontrolowane rozerwanie, w wyniku czego na miejscu zginęły trzy osoby - według danych z godz. 17:12. O 18:10 napłynęła informacja, że zmarła jeszcze czwarta osoba. Śmierć tych osób została potwierdzone przez lekarza – mówi, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, Piotr Strzoda, dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego.  

Ponadto jedna osoba została ranna. Szósty górnik nie doznał żadnych obrażeń. O godz. 18:10 rozpoczęła się akcja ratownicza. 

Zakład Górniczy Sobieski należy do spółki Tauron Wydobycie. 

Jest komunikat Tauron Wydobycie

Spółka Tauron dotąd przekazała, że do tej pory potwierdzono zgon jednej osoby. Z trzema górnikami, którzy pozostają w miejscu zdarzenia, nie ma kontaktu. 

Trzech pracowników zostało przewiezionych na powierzchnię. Dwaj poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala. W przypadku trzeciego poszkodowanego stwierdzono zgon – informuje Marcin Maślak, rzecznik spółki. I dodaje: – Prowadzona jest akcja ratownicza. Firma zapewnia opiekę psychologa pracownikom oraz rodzinom poszkodowanym.

Tauron poinformował, że akcja ratownicza została zakończona o godz. 20:35. Na powierzchnię wydobyto wszystkie cztery ciała górników. Wszyscy byli pracownikami ZG Sobieski. 

Prezydent i premier zabrali głos

Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o tragicznym wypadku, do którego doszło dziś w kopalni Sobieski w Jaworznie. W tej trudnej chwili jestem myślami i modlitwą z Rodzinami i Bliskimi Ofiar oraz z górniczą społecznością. Dziękuję za poświęcenie i odwagę wszystkim biorącym udział w akcji ratowniczej – napisał prezydent Andrzej Duda na platformie X (dawniej Twitter).

Premier Mateusz Morawiecki również zabrał głos. – Składam kondolencje pogrążonym w żałobie rodzinom i bliskim. Życzę powrotu do zdrowia rannemu. Zapewniam o wsparciu rodzin w tej trudnej sytuacji – napisał premier w mediach społecznościowych.