To ma być najlepiej wyposażona scena w województwie śląskim. Ogłoszono wyniki konkursu na rozbudowę Teatru Zagłębia w Sosnowcu

2021-11-30 18:48
Ogłoszenie wyników konkursu na rozbudowę Teatru Zagłębia w Sosnowcu
Autor: Teatr Zagłębia w Sosnowcu Ogłoszenie wyników konkursu na rozbudowę Teatru Zagłębia w Sosnowcu

Pracownia Architektoniczna Analog ze Szczecina zwyciężyła w konkursie na rozbudowę Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Przedstawiona przez architektów propozycja dobrze łączy zabytkową i nowo projektowaną część teatru w postaci spójnej i jednorodnej bryły.

W konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP zwyciężył projekt, którego twórcy postawili na funkcjonalność oraz połączenie zabytkowego budynku z nowym.

- Zdecydowanie łatwiej sobie poradzić z budynkiem, który nie ma tak trudnego kontekstu jak skomplikowana po pierwsze funkcja istniejącego, zabytkowego teatru i dodatkowo jeszcze nowy budynek jakby rozbudowuje ten teatr. Nie stawiamy osobnego bytu, tylko docelowo będzie to jeden organizm - powiedział nam prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w Katowicach Mikołaj Machulik.

Projekt zakłada powstanie nowej mobilnej sceny, którą poprzez ruchomą ścianę będzie można otworzyć na ogród letni.

tworzone mają też zostać sale prób, garderoby, pracownie fryzjersko-perukarskie oraz pokoje gościnne. Powstanie też nowa strefa techniczna, zielony dach z ulami i grządkami oraz mały staw.

- Mamy wspaniałą strefę widza na tym nam bardzo zależało. Druga strona to obiekt funkcjonalny pod względem użyteczności, czyli całego zaplecza technicznego teatru. Strefa samych dwóch scen, czyli Sceny Klasycznej, która pozostaje właściwie w niezmienionej formie i Nowej Sceny, która będzie mobilna, to wszystko w tym zwycięskim projekcie jest - mówi dyrektor Teatru Zagłębia w Sosnowcu Iwona Woźniak.

Scena Klasyczna i Scena Nowa połączone zostaną parterowymi, funkcjonalnie zróżnicowanymi łącznikami, które zapewnią optymalne wykorzystanie wspólnej infrastruktury. Hol wejściowy przed Sceną Nową ma mieć swoją funkcjonalną i przestrzenną kontynuację w postaci łącznika i znajdującego się za nim foyer Sceny Klasycznej. Foyer przed Sceną Nową będzie miało charakter wypełnionego zielenią ogrodu zimowego, widocznego wzdłuż całego budynku.

Należy podkreślić, że projektowana siedziba Teatru Zagłębia zakłada pełną dostępność zgodnie z zasadą planowania uniwersalnego. Podstawowe rozwiązania w budynku będą z założenia odpowiadały potrzebom wszystkich użytkowników.

Zakończenie inwestycji przewidziane jest na 2027 rok.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE