Tęcza jednak nie obraża? W Częstochowie zapadł wyrok w głośnej sprawie

2021-09-28 13:51
Tęcza jednak nie obraża? W Częstochowie zapadł wyrok w głośnej sprawie
Autor: archiwum serwisu Zdjęcie poglądowe

Matka Boska w tęczowej aureoli nie obraża uczuć religijnych katolików. Tak stwierdził Sąd Rejonowy w Częstochowie, który umorzył głośną sprawę Michała G., który podczas marszu równości w 2019 roku niósł w rękach obraz "Tęczowej Matki Boskiej".

Zapadł wyrok w głośnej sprawie dotyczącej "Tęczowej Matki Boskiej". Sprawa swój początek ma w 2019 roku. Na marszu równości Michał G. niósł w ręku transparent, na którym widniał wizerunek Matki Boskiej z dzieciątkiem na rękach. Boża Rodzicielka miała dorysowaną tęczową aureolę. Jak informuje "Super Express", nikt wówczas w tego typu działaniach nie widział znamion przestępstwa, ostatecznie po pewnym czasie zdecydowano się wnieść oskarżenie w tej sprawie. Dotyczyło ono obrazy uczuć religijnych. Po ponad dwóch latach sprawa została jednak umorzona.

- Sąd Rejonowy wskazał w uzasadnieniu, że nie ma wątpliwości, że symbol LGBT i symbol ten poprzez swą wielobarwność ma podkreślać różnorodność tej grupy mniejszościowej, zawiera on równocześnie postulat równości wszystkich obywateli wobec prawa i zakazu dyskryminacji, w tym z uwagi na orientację seksualną. Zdaniem sądu jest to przekaz pozytywny. Wyobrażenie Matki Boskiej i dzieciątka Jezus z tęczowymi nimbami nie ma w żadnym przypadku charakteru obraźliwego, nienawistnego, pogardliwego czy wulgarnego. Jego zadaniem jest raczej wskazywać na różnorodność wśród wyznawców tej samej religii rzymsko-katolickiej i ją akcentować - powiedział sędzia Dominik Bogacz, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Sąd w swoim uzasadnieniu zwrócił uwagę na to, że tęcza nie tylko nie obraża, ale wręcz skupia uwagę na ważnym społecznie problemie dotyczącym dyskryminacji osób nieheteronormatywnych. Wyrok nie jest jednak prawomocny i prokuratura już zapowiedziała złożenie zażalenia w tej sprawie.

Emeryt posłał za kratki fałszywego policjanta
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE