Muzeum Miejskie Tychy

i

Autor: Muzeum Miejskie Tychy

Szlak Miejski Tychy poszerzony o nowe punkty

2024-04-23 11:42

Zakończył się montaż nowych elementów na dobrze znanym tyszankom i tyszanom oraz turystkom i turystom Szlaku Miejskim Tychy. Istniejący od 2011 roku unikatowy szlak miejskiej architektury, w 2021 roku, zyskał nową i przejrzystą odsłonę graficzną.

Do 23 tablic informacyjnych usytuowanych przy najciekawszych obiektach, w tym osiedlach, wiosną 2024 roku dołączyło 5 pylonów w historycznych dzielnicach Tychów: Czułowie (2 pylony), Żwakowie (2 pylony) i Starych Tychach (1 pylon).

- To efekt współpracy pomysłodawczyni i pomysłodawców projektów złożonych w ramach Budżetu Obywatelskiego: Jakuba Gneli („Czułowskie tablice historyczne“), Barbary Jusiak („Tablice historyczne – historia Żwakowa“) i Tomasza Budziosza („Tablica historyczna na Rynku“) z Urzędem Miasta Tychy i Muzeum Miejskim w Tychach. Należy podkreślić, że całość nie powstałaby bez dodatkowego wsparcia Urzędu Miasta Tychy (środki pochodzące z Budżetu Obywatelskiego okazały się niewystarczające). Z dumą i zadowoleniem prezentujemy rezultaty tej współpracy, mając nadzieję na kontynuację w przyszłości prac przy rozbudowie Szlaku o kolejne punkty - informuje Muzeum Miejskie w Tychach.

Pięć na nowo zaprojektowanych mebli miejskich to charakterystyczne pylony z prefabrykowanego betonu, w którym „odbita“ jest siatka tyskich ulic. Każdorazowo została – w uzgodnieniu z pomysłodawczynią i pomysłodawcami – napisana nowa treść opowiadająca historię tych miejsc:

  • Czułowa, ze szczególnym uwzględnieniem losów Pomnika Bohaterów Powstań Śląskich oraz historii szkoły podstawowej (ul. Katowicka),
  • Żwakowa, ze szczególnym uwzględnieniem losów Szkoły Powszechnej (ul. Nowa, tuż przy powstającym Parku Żwakowskim),
  • Kościoła pw. Św. Marii Magdaleny (Rynek, w pobliżu fontanny z wydrami)

O Szlaku Miejskim Tychy

Na tablicach można znaleźć informacje z szerokim opisem obiektu lub miejsca oraz zdjęcia archiwalne i plany architektoniczne z zasobów Muzeum Miejskiego w Tychach, a także współczesne autorstwa Marii Lipok-Bierwiaczonek i Artura Pławskiego. A po więcej ciekawych treści odsyła na poświęconą Szlakowi stronę internetową kod QR.

Tychy to unikatowe miasto, gdzie można poznać koncepcje urbanistyczne i dzieła architektury całego okresu powojennego, począwszy od 1950 roku. Realizowane w kolejnych latach osiedla i obiekty układają się w atrakcyjny ciąg zwiedzania. Wszystko to na stosunkowo niewielkim obszarze, który można spenetrować w czasie kilkugodzinnego spaceru. To sprawia, że Tychy coraz częściej przyciągają uwagę miłośników architektury i urbanistyki, a także socjologów miasta.

Szlak można zwiedzać w dowolny sposób – chronologicznie lub tematycznie, a trasa prowadzi przez niemal wszystkie tyskie osiedla – od A do Z, a także dzielnice istniejące przed budową tzw. Nowych Tychów. To doskonała plenerowa propozycja turystyczna na każdą porę roku.

więcej: umtychy.pl/szlakmiejski

FOTO: Artur Pławski, Muzeum Miejskie Tychyźródło: informacja prasowa Muzeum Miejskie Tychy