Dyspensa w Święto Niepodległości

i

Autor: Marcin Twaróg collage Za spożywanie mięsa 11 listopada trzeba będzie odpokutować

Święto Niepodległości 2022. Czy na Śląsku można jeść mięso w piątek? Biskupi zdecydowali

Czy można jeść mięso w piątek 11 listopada na Śląsku? Biskupi i arcybiskupi w województwie śląskim wydali dekrety regulujące spożywanie pokarmów mięsnych w ten dzień. W Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Bielsku-Białej obowiązywać mają odmienne zasady.

Dyspensa w piątek 11 listopada w Święto Niepodległości

Święto Niepodległości 11 listopada przypada w tym roku w piątek. Katolicy w piątki tradycyjnie zobowiązani są do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ale są wyjątki od tej reguły. Biskup diecezjalny ma jednak możliwość ogłoszenia dekretu, który znosi częściowo lub w całości ten obowiązek. Wielu wiernych czeka na decyzje, aby godnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości.

Czy można jeść mięso w piątek 11 listopada? Sprawdziliśmy, jak ta sytuacja wygląda w diecezjach działających na terenie województwa śląskiego.

Katowice: czy można jeść mięso w piątek 11 listopada?

Arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc wydał dekret, dotyczący udzielenia dyspensy. Zachęcił jednocześnie do działalności charytatywnej,

Mając na uwadze charakter piątku przypadającego dnia 11 listopada 2022 roku, obchodzonego jako Narodowe Święto Niepodległości, działając po myśli kan. 87 § 1 KPK, udzielam wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym na terenie Archidiecezji Katowickiej dyspensy od obowiązku zachowania w tym dniu wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Korzystających z dyspensy zachęcam do podjęcia w najbliższym czasie czynu charytatywnego względnie modlitwy w intencjach Ojca Świętego i Kościoła Katowickiego.

† Wiktor Skworc

Arcybiskup Metropolita Katowicki

Sosnowiec: dyspensa od spożywania mięsa

Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak udzielił dyspensy bez żadnych innych warunków. Dodatkowo podkreślił, że obowiązuje ona także od innych aktów pokuty.

Z uwagi na charakter Dnia Niepodległości, który jest dniem wolnym od pracy i dniem odpoczynku, a w bieżącym roku przypada w piątek (11 listopada 2022) dla dobra duchowego wszystkich wiernych, pragnących uszanować zasady religijne i moralne zgodnie z przepisem kan. 1245 KPK udzielam wszystkim wiernym przebywającym tego dnia na terenie Diecezji Sosnowieckiej dyspensy od obowiązku zachowania w tym dniu wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i innych form pokuty.

Grzegorz Kaszak

Biskup Sosnowiecki

Spożywanie pokarmów mięsnych w diecezji bielsko-żywieckiej

W diecezji bielsko-żywieckiej biskup wprowadził dyspensę, ale powołał się na inne kanony kodeksu prawa kanonicznego. Zobowiązał jednocześnie wiernych do podjęcia innej formy pokuty w innym dniu.

Dla dobra duchowego wszystkich wiernych pragnących uszanować zasady religijne i moralne, na podstawie kan. 87 oraz uwzględniając treść kanonów 1250 i 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam w piątek, 11 listopada 2022 roku, wszystkim wiernym przebywającym na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej dyspensy od charakteru pokutnego tego dnia, w tym obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Jednocześnie zobowiązuję korzystających dobrowolnie z dyspensy do podjęcia dowolnej formy pokuty w innym czasie (np. odmówienie dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego lub złożenie ofiary na misje, biednych lub na potrzeby uchodźców).

† Roman PINDEL

Biskup Bielsko-Żywiecki

Częstochowa: dyspensa od wstrzemieźliwości w Święto Niepodległości

Arcybiskup częstochowski także udzielił dyspensy wszystkim wiernym. Zaordynował jednak, aby w zamian za to odprawić modlitwę i podjąć inne formy pokuty. Wskazał przykłady.

Biorąc pod uwagę świąteczny charakter dnia Narodowego Święto Niepodległości, który w tym roku przypada w piątek i po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, na dzień 11 listopada 2022 roku wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej, dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych

Zalecam jednocześnie, aby osoby korzystające tego dnia z dyspensy ofiarowały dowolną modlitwę w intencji papieża Franciszka oraz podjęły zgodnie z własnym wyborem formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości, bądź ofiarowanie jałmużny.

Dla duszpasterzy, niniejsza dyspensa, niech będzie sposobnością do przypomnienia wiernym zasad i sensu praktyk postnych.

Wacław DEPO

ARCYBISKUP METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI