Szkoła, Matura, Uczeń

i

Autor: pixabay Matura 2023 - kiedy wyniki?

Pieniądze

Stypendium szkolne 2023: ile wynosi? Jacy uczniowie dostaną pieniądze?

Wysokość stypendium szkolnego w roku szkolnym 2023/2024 została ustalona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Każdy uczeń szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej, spełniający wymogi ustawowe, otrzyma pieniądze zgodnie z gminnym regulaminem pomocy materialnej o charakterze socjalnym.

Stypendium szkolne to świadczenie pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym. Stanowi zadanie własne gminy, na realizację którego gmina otrzymuje dofinansowanie z budżetu państwa. Aby je otrzymać, uczniowie lub jego rodzice muszą złożyć wniosek na stypendium szkolne. Co ciekawe, zasady przyznawania różnią się w poszczególnych gminach, gdyż to właśnie gminy tworzą samodzielne regulaminy udzielania takiej pomocy. W związku z tym w niektórych gminach uczniowie mają szansę na otrzymanie darmowych podręczników, udział w bezpłatnych zajęciach, pokrycie kosztów internetu, biletów komunikacji, a w innych pieniądze na konto.

Zbliża się ostateczny termin złożenia wniosku na stypendium szkolne.

Ile można dostać stypendium szkolnego?

Wysokość stypendium wypłacanego uczniowi wynosi od 99,20 zł do 248,00 zł miesięcznie. Nie znaczy to jednak, że rocznie będzie to 12-krotność tej kwoty. Stypendium szkolne wypłacane jest tylko za miesiące nauki, czyli bez lipca i sierpnia, kiedy trwają wakacje. Może być wypłacone od jednego do dziesięciu miesięcy w danym roku szkolnym.

Komu należy się stypendium w szkole?

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje:

  • bezrobocie,
  • niepełnosprawność
  • ciężka lub długotrwała choroba
  • wielodzietność
  • brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych
  • alkoholizm lub narkomania
  • a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe

Dochód uprawniający do ubiegania się w stypendium szkolne wynosił 600 zł/netto na osobę w rodzinie.

Stypendium szkolne: nie tylko wypłata pieniędzy

Stypendium szkolne może być udzielane uczniom w formie: całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą; pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.

Termin składania wniosku o przyznanie stypendium szkolnego

Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku uczniów i słuchaczy szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym, powszednim dniu lutego – do dnia 15 lutego danego roku szkolnego.

W uzasadnionych przypadkach, wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie tego terminu.

Zasiłek szkolny: dla kogo?

Niezależnie od stypendium szkolnego, uczniowie mają prawo do zasiłku szkolnego. To dwie różne formy pomocy.

Zasiłek to forma pomocy materialnej o charakterze socjalnym. Takie świadczenie przysługuje uczniom, którzy znajdują się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, np. których sytuacja materialna uległa pogorszeniu i z powodu śmierci rodzica.

Zasiłek szkolny może być przyznawany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym. Zasiłek szkolny może być przyznawany raz lub kilka razy w ciągu roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego. Zasiłek szkolny nie może przekroczyć jednorazowo pięciokrotności kwoty zasiłku rodzinnego, przysługującego na dziecko w wieku 5-18 lat.

Quiz z podstawówki. Te pytania powinny być dla Ciebie pestką!

Pytanie 1 z 10
Na jakie pytania odpowiada dopełniacz?
Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Marcin Twaróg Link: https://www.eska.pl/slaskie/