Straszna burza w Żywcu. Rwąca rzeka na osiedlu i osuwisko w Milówce

2022-07-02 7:17

Gwałtowna burza przeszła przez Żywiec i okolice. W ciągu kilkudziesięciu minut rozszalał się porywisty wiatr i spadł grad wielkości piłeczek pingpongowych. W Milówce uaktywniło się osuwisko. RCB wydało alert dla województwa śląskiego.

Burza w Żywcu

Przez Żywiec przeszła burza, jakiej nie pamiętają najstarsi mieszkańcy. Nie chodzi o grzmoty i błyskawice, a o skutki w postaci zalanych dróg i przejazdów. W ciągu kilkudziesięciu minut spadło tyle deszczu, że woda spływająca z wyżej położonych terenów utworzyła rwącą rzekę niemal w środku osiedla.

Na nagraniu, które podesłał Pan Andrzej wyraźnie widać, jak rzeka płynie przez środek osiedla. Samochody są pozalewane i usiłują pokonać głęboką wodę. Mieszkańcy natomiast stoją na chodnikach, bo nie sposób przejść na druga stronę suchą stopą.

Osuwisko w Milówce i podtopienia

Jeszcze gorsza sytuacja miała miejsce w Milówce. O godz. 17 wójt gminy wydał zarządzenie w sprawie ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego. W Sołectwie Szare dodatkowo uaktywniło się groźne osuwisko. Namoknięta ziemia zaczęła się ruszać i w każdej chwili groziło osunięciem części wzgórza.

W związku z wydanymi ostrzeżeniami PSP minionej doby interweniowała 141 razy. Najwięcej w powiatach:

  • żywiecki (66),
  • kłobucki (41),
  • Mysłowice (6).

Interwencje głównie dotyczyły powalonych drzew i lokalnych podtopień.

Ostrzeżenie przed burzami w województwie śląskim

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert pogodowy dla całego województwa śląskiego. Ostrzega przed burzami z gradem i silnym, porywistym wiatrem. Możliwe są nawet przerwy w dostawach prądu.

Przed burzami oraz upałami w piątek przestrzega także portal MeteoŚląsk.

Temperatury wzrosną dziś do 31/35 kresek. Niestety, na skutek przechodzącego pofalowanego frontu atmosferycznego i powstania wysokiego kontrastu termicznego, przy równocześnie wysokich wartościach kinematycznych i wielu innym czynnikom w całej Polsce, w pasie od krańców południowo-zachodnich po północny-zachód kraju, na froncie będą tworzyły się niebezpieczne zjawiska burzowe, w tym większe zorganizowane układy burzowe, z wbudowanymi liniami szkwału oraz burzami superkomórkowymi, który będą przemieszczały się dalej na północny-wschód/wschód kraju.

Jeśli chodzi o nasze regiony, pierwszoplanowym zagrożeniem dla nas nie będzie główny układ, który najpewniej skieruje się w kierunku Wielkopolski i bardziej północnych obszarów kraju.

Na Opolszczyźnie i na Śląsku głównym zagrożeniem najprawdopodobniej będą:

Mniejszy układ wielokomórkowy/formacja liniowa z silnymi porywami wiatru powyżej 80/90km/h /Komórki burzowe łączące się w większe klastry

Popołudniowe/wieczorne izolowane superkomórki burzowe z opadami dużego gradu i bardzo silnymi porywami wiatru prostoliniowego oraz ulewnymi, miejscami nawalnymi opadami deszczu.

Zjawiska w naszych regionach są spodziewane dopiero w godzinach popołudniowych i wieczornych. Niestety MOGĄ POWODOWAĆ SZKODY. Obszar 4 stopnia jest zawyżony z racji ciężkiej do oceny sytuacji. Największe prawdopodobieństwo groźnych zjawisk wystąpi w woj. opolskim oraz na krańcach zachodnich woj. śląskiego - informuje MeteoŚląsk I Opolskie- Alerty i komunikaty pogodowe.

Burza w lubelskim, właściciel auta miał wiele szczęścia
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE