Katowicki Spodek i MCK jesienią i zimą. RAMÓWKA

i

Autor: Marta Dobrzańska/Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek

Kultura

Spodek i MCK ogłosiły ramówkę na jesień-zimę 2023/2024. Będą koncerty, turnieje sportowe, planszówki

2023-09-01 17:21

Najbliższe miesiące w katowickim Spodku, ale też w MCK zapowiadają się fantastycznie! W sprzedaży są bilety na koncert Kwiatu Jabłoni, zagrają także takie legendy polskiej sceny muzycznej jak Kult czy zespół Hey. Przed nami wydarzenia „Tribute to…”, Rawa Blues i wiele innych. Nie zabraknie też sportowych atrakcji. Sprawdźcie szczegóły!

Na scenie m.in. Hey, Kult, Kwiat Jabłoni i Chylińska

Katowicki Spodek 31 sierpnia zaprezentował ramówkę wydarzeń zaplanowanych na jesień i zimę 2023/2024. 

Koncerty zagrają m.in. legendy Katarzyna Nosowska i Hey, Kazik Staszewski i Kult i Lady Pank. Nie zabraknie także stałych imprez cyklicznych, jak festiwale Rawa Blues i MAYDAY Poland. Wystąpią także Steczkowska, Kukulska, Szpak i Skawiński w ramach wydarzenia „Tribute to…” czy Till Mindemann. Wiele emocji dostarczą widowiska: Visual Concert, The Legend of Rock Symphonic, Gala Muzyki Filmowej z Filharmonią Śląską.

Spodek stał się naszą drugą sceną, bo scena Filharmonii Śląskiej stała się świątynią muzyki klasycznej, a zainteresowanie muzyką filmową jest równie spore. Stąd pomysł, żeby pojawiać się na scenie Spodka w każdym sezonie z trzema projektami. W ramach jednego z nich przed nami m.in. współpraca z Marcinem Wyrostkiem, który zaprosi na scenę naszych rodzimych śląskich artystów szeroko pojętej branży popowej. Gala Muzyki Filmowej to spektakl, do którego zapraszamy aktorów z Teatru Śląskiego, ale też artystów z innych branż, m.in. iluzjonistów, żeby pokazać coś więcej niż tylko muzykę, która oczywiście jest trzonem. Z kolei Game Music Concert to ukłon w stronę nowych mediów i nowinek technologicznych – powiedział Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

W sprzedaży są już bilety na koncert Agnieszki Chylińskiej z okazji jej 30-lecia na scenie. Młodsi odbiorcy będą się bawić na koncertach nagrodzonego Złotym Słowikiem duetu Kwiat Jabłoni oraz grupy popularnych polskich influencerów, występującej pod szyldem Genzie, która zagra kolejny raz – dla odmiany – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Jeszcze w tym roku w MCK wystąpią Kacperczyk i Tre Voci.

Zaplanowany na listopad 2023 r. koncert w Katowicach będzie elementem trasy, która odbędzie się niedługo po wydaniu naszego trzeciego albumu „Pokaz slajdów”. Zagramy znaczną część materiału z tego albumu, przygotowujemy też nowe aranżacje naszych starszych utworów. Po raz pierwszy przywieziemy ze sobą własną scenę i znacznie więcej scenografii niż dotychczas. Nie każda hala, w której występujemy, ma takie możliwości, jak Spodek, więc zaprezentujemy w Katowicach maksimum tego, co szykujemy. Na scenie pojawi się z nami aż 14. muzyków i gości. Naszym marzeniem jest, żeby wszyscy śpiewali z nami, żebyśmy wspólnie tworzyli ten koncert. Wśród kilku miast ulubionych przez nas ze względu na publiczność są właśnie Katowice – mówili na konferencji podczas prezentacji ramówki Katarzyna Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz z duetu „Kwiat Jabłoni”.

Katowicki Spodek areną zmagań sportowych 

Na fanów sportu czekają m.in.: Turniej Piłki Halowej Spodek SuperCup czy X Szachowy Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. To właśnie w Spodku Górnik Zabrze wystąpi w roli gospodarza w Lidze Europy Piłki Ręcznej. Jesienią startuje także nowy sezon hokejowy z Mistrzem Polski GKS Katowice. Trwają także przygotowania do Pucharu Świata Karate Kyokushin i Mistrzostw Europy w koszykówce FIBA EuroBasket 2025.

Widowiska i spektakle w MCK. Będą Targi Książki i turniej planszówek

Kalendarz wydarzeń w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym cechuje duża różnorodność, trafiająca w rozmaite potrzeby i zainteresowania – od religijnego widowiska muzycznego Maryja, poprzez Targi Ślubne, aż po Richtig Śląski Kabareton. Niesłabnącym entuzjazmem cieszą się też widowiska multimedialne – 2023 rok zakończy Beksiński.Live, a 2024 rozpoczną Lord of the Rings i Anime Sympho Show. Obiekty świetnie sprawdzają się też, jako sale warsztatowe i taneczne, o czym będzie można przekonać się podczas drugiego międzynarodowego festiwalu salsy w skali roku – tym razem będzie to el Sol Festival, który przenosi się do Katowic z Warszawy. 

–  Pokładamy duże nadzieje w związku z Katowicami, ponieważ przestrzeń MCK pozwala nam się rozwijać przez kolejnych parę lat bez ograniczeń. Przed pandemią mieliśmy 5 tys. uczestników, w tym roku liczymy na tyle samo, a zakładamy, że będziemy mogli rozwinąć się nawet do 20 tys. Jeśli skończy nam się miejsce w MCK, jest jeszcze jest Spodek. Na Festiwal el Sol przyjeżdżają uczestnicy z 82. państw, ze wszystkich kontynentów, których łączy wspólna pasja, jaką jest taniec. 3 dni zajęć, 62 godziny warsztatów tanecznych, pokazy, konkursy dla wschodzących gwiazd, konkursy tańca improwizowanego, kilkanaście godzin tańca na czterech parkietach – tak wyglądać będzie festiwal – zapowiedziała Anna Chagowska, dyrektora festiwalu el Sol.

MCK rozwija się także jako scena impresaryjna dla spektakli – w 2023 roku zagrano tutaj już 8 przedstawień, a do końca roku czeka jeszcze 10 pokazów z gwiazdorską obsadą, m.in. „Kobieta, która ugotowała męża”, „Szalone nożyczki”, „Dobrze się kłamie” czy „Ślub doskonały”. Duży sukces odnotowują Śląskie Targi Książki czy festiwal Planszówki w Spodku, których w nadchodzącym kwartale można spodziewać się ponownie.

Planszówki w Spodku rozwijają się od lat, od bardzo małej imprezy na fragmencie antresoli Spodka, poprzez cały Spodek, a w tym roku wychodzimy do MCK, będziemy mieć dwa obiekty. Kiedy zaczynaliśmy, przyciągaliśmy ok. kilkunastu wystawców i nieco ponad 2 tys. uczestników, w tym roku będzie to ponad 60. wystawców, a spodziewamy się ok. 8 tys. uczestników. To aktualne największa i najlepsza impreza z planszówkami w Polsce. Podczas wydarzenia będą setki gier do wypróbowania, od prostych początkujących, po wielogodzinne strategie. Hobbyści, którzy przyjeżdżają tu z całej Polski, będą mogli zagrać w premiery, przetestować prototypy, zobaczyć nowości wydawnicze, wziąć udziały w turniejach rangi mistrzów Polski – już za tydzień zapraszam do gry – mówił Łukasz Piechaczek, pomysłodawca planszówek w Spodku.

Wydarzenia biznesowe i Śląski Festiwal Nauki 

Do końca roku zaplanowano w MCK i Spodku wiele wydarzeń biznesowych, w tym kilka o międzynarodowych charakterze. Katowice po raz pierwszy będą gościć konferencję MicroTAS. W obiektach odbędą się także: Konferencja klimatyczna PRECOP 28, 7. Stormwater Poland – konferencja dotycząca wód opadowych, TOOLEX Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki, Konferencja Nowy Przemysł 4.0, Infoshare DEV Konferencja dla Ekspertów i Pasjonatów branży IT, Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, 13. Forum Promocji Turystycznej, Śląskie Targi Nieruchomości & Budowa Domu, Kongres Oświaty Katowice, Śląski Festiwal Nauki, Tattoo Konwent Katowice czy Targi Jedyne w Swoim Rodzaju.

Co roku w ramach szczytów klimatycznych chcemy uzgadniać globalny kompromis, który powinien wypełnić treścią Porozumienie Paryskie, zawarte w 2015 roku. W ubiegłym roku  w Katowicach odbyła się 1 edycja PRECOP – spotkania przygotowawczego do szczytu klimatycznego. Najbliższy, organizowany w Dubaju, który poprzedzimy spotkaniem PRECOP 28, będzie ważny z kilku powodów, m.in. twardych negocjacji dotyczących liczenia śladu węglowego, kryzysu żywnościowego w kontekście wojny w Ukrainie czy wielkiej klimatycznej rewolucji przemysłowej. Podczas PRECOP będziemy dyskutować również o edukacji klimatycznej, skali przygotowań Polski do celów redukcyjnych, pokażemy raport dotyczący odbudowy Ukrainy, wskazujący, jaki będzie w niej udział polskiego biznesu – zapowiedział Kamil Wyszkowski, przedstawiciel krajowy, dyrektor wykonawczy United Nations Global Compact Network Poland (UN GCNP).

O Śląskim Festiwalu Nauki mówił Dariusz Laska, zastępca kanclerza Uniwersytetu Śląskiego do spraw rozwoju i współpracy z gospodarką.

Śląski Festiwal Nauki jest jednym z przykładów wydarzeń, które z roku na rok rosły, rozwijały się i dziś z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że jest to największe tego typu wydarzenie w kraju i jedno z wiodących w Europie. Świadczą o tym liczby, statystyki, goście, którzy nas odwiedzają, zasięg merytoryczny i organizacyjny. Śląski Festiwal Nauki to ponad 500 tys. odbiorców w ciągu ostatnich 6. lat, obejmuje swoim zasięgiem 8 uczelni z województwa śląskiego i ponad 25 dyscyplin naukowych. Warsztaty, wykłady gości z kraju i  z zagranicy, prezentacje, eksperymenty, możliwość dotknięcia eksponatów przez każdego odwiedzającego – to wszystko wpływa na popularyzację nauki. W tym roku wydłużamy festiwal o jeden dzień, trzy pełne dni od 9 do 11 grudnia spędzimy w MCKu. Tegoroczny festiwal będzie równocześnie galą otwarcia w Katowicach obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 – zapowiadał Dariusz Laska.

Serce American Heart of Poland 20 lat temu zaczęło bić na Śląsku

Dużą grupę stanowić będą wydarzenia z sektora medycznego, w tym m.in.:  48. Ogólnopolskie Dni Endoskopowe, 29. Ogólnopolska Sesja Pielęgniarek i Asystentów Endoskopowych, 31. Zjazd Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, 2. Międzynarodowy Kongres Ginekologii Operacyjnej czy Konferencja Zdrowia Publicznego oraz Centralny Klub Pacjenta w Katowicach. O tym ostatnim wydarzeniu zaplanowanym w MCK na wrzesień mówili obecni na konferencji poświęconej ramówce przedstawiciele American Heart of Poland.

– To właśnie tutaj chcemy rozmawiać o zdrowiu oczami pacjenta, dlatego głównymi interesariuszami naszego wydarzenia będą właśnie pacjenci. W mocnym gronie decydentów będziemy dyskutować o jakości i dostępności w systemie ochrony zdrowia i o tym, jak je poprawić – zapowiedział Paweł Kaźmierczak, dyrektor ds. medycznych, członek zarządu Grupy American Heart of Poland.

Będziemy rozmawiać o zdrowym stylu życia, o aktywności fizycznej, o motywacji do wprowadzania zdrowych nawyków. Przygotowaliśmy prelekcje znanych osób ze świata medycyny, będą z nami prof. Andrzej Bochenek, ale także dj Vika, Robert Korzeniowski, czyli osoby ze świata sportu i rozrywki. Na uczestników będą czekały bezpłatne badania profilaktyczne. Mam nadzieję, że to wydarzenie wpisze się w kalendarz cyklicznych imprez w MCK – mówiła Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezeska Fundacji z Sercem do Pacjenta Grupy American Heart of Poland.

W 2022 Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe w ramach 440. wydarzeń odwiedziło 750 tysięcy gości. Wyniki I półrocza tego roku – 521 tys. odwiedzających i 234. wydarzeń oraz bogaty program na II półrocze pozwalają przewidywać, że 2023 będzie dla obu obiektów rekordowy.

Aktualizowane kalendarium wydarzeń jest dostępne na stronach:

MCK i Spodek

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/