Sosnowieckie Egzotarium zamieni się w Centrum Edukacji Ekologicznej. Ruszają prace [WIZUALIZACJE]

2020-07-30 12:39 Katarzyna Ziółkowska-Dąbek

64 miliony kosztować będzie budowa nowego Egzotarium w Sosnowcu. Za dwa lata będzie to nowoczesny obiekt, z którego korzystać będą mieszkańcy całej aglomeracji. Nowe Egzotarium ma pełnić m.in. funkcje edukacyjne.

Dzięki realizacji inwestycji w Centrum Edukacji Ekologicznej-Egzotarium będzie można podziwiać kolekcję ryb dorzecza Przemszy, a otoczenie budynku stanowić będą rodzime siedliska roślinne.

Będzie tam można prowadzić warsztaty, wykłady, wystawy, a wszystko to przy pięknym widoku na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni.

Powstanie również mini kino, a w budynku znajdzie swoje miejsce również kawiarnia.

Ścieżkę edukacyjną wewnątrz budynku zwiedzający będzie zaczynał od poziomu -1. W tej części CEE znajdą się olbrzymie akwaria z rodzimymi gatunkami ryb, a także rybami z całego świata. W terrariach będzie można podziwiać też gady i owady.

Następnie ścieżka edukacyjna będzie prowadziła zwiedzającego do Palmiarni na poziomie parteru. Palmiarnia nie będzie jak dotychczas jedynie ogrodem botanicznym. Na tym poziomie głównymi eksponatami będą rośliny, ale wśród roślin projektantom udało się znaleźć miejsce także dla zwierząt. Sama palmiarnia podzielona będzie na trzy strefy: strefę klimatu śródziemnomorskiego, strefę pustynną i tropikalną. W każdej panować będą inne warunki.

- Na kondygnacji drugiej nadziemnej będzie kino, w którym będzie można edukować. Będzie też miejsce spotkań i kawiarnia, tak by odpocząć i po całym dniu zwiedzania przyjemnie spędzić czas z najbliższymi - powiedział nam wiceprezydent Sosnowca Jeremiasz Świerzawski.

Nowym elementem Egzotarium będzie korzystanie z odnawialnych źródeł energii. W ramach inwestycji zostaną wykonane panele fotowoltaiczne, które pozwolą na przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną. Ponadto wody deszczowe pochodzące z połaci dachowej będą wykorzystywane do podlewania terenów zielonych.

Lotnisko w Katowicach rozbudowuje się

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.