Sosnowiec. Nowa trasa linii tramwajowej 15 wystartuje w poniedziałek 19 grudnia

2022-12-14 14:37
Tramwaje Śląskie
Autor: Tramwaje Śląskie

Prace nad przedłużeniem trasy linii tramwajowej nr 15 skończyły się wcześniej, a przewidywany czas podróży nowym odcinkiem udało się skrócić o połowę. Mieszkańcy sosnowieckiej dzielnicy Zagórze do rynku w Katowicach dojadą już w 50 minut.

Prace nad przedłużeniem trasy linii tramwajowej nr 15 rozpoczęły się w pierwszej połowie 2020 roku. Chodziło o dodanie blisko 3,5 kilometrowego odcinka prowadzącego do sosnowieckiej dzielnicy Zagórze. W rezultacie trasa miała się wydłużyć z 15 km do ponad 18 km.

Tramwaje Śląskie podpisały umowę z wykonawcą, który zobowiązał się wykonać zadanie do końca stycznia 2023 roku. Prace udało się jednak zakończyć wcześniej i pierwsi pasażerowie pojadą nową, przedłużoną trasą jeszcze w 2022 roku.

Inauguracyjny przejazd zaplanowano na poniedziałek 19 grudnia na godz. 14:09. Tramwaj wyruszy z przystanku Zagórze Centrum Przesiadkowe i drodze zatrzyma się na kolejnych pięciu przystankach, zanim dotrze do przystanku końcowego Zagórze Rondo Jana Pawła II.

- Z pewnością z tych pierwszych kursów linii nr 15 na nowym torowisku w Zagórzu będą chcieli skorzystać nie tylko mieszkańcy Zagórza, ale także miłośnicy z innych miast, którzy od jakiegoś czasu dopytują nas o otwarcie linii. Dlatego też ten pierwszy kurs zaplanowaliśmy dopiero po 14:00, a nie po 5:00 rano – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Czas przejazdu dużo krótszy niż zakładano

Przejazd nowym odcinkiem w Zagórzu zajmie 6 minut. Wychodzi więc na to, że Tramwajom Śląskim udało się nie tylko ukończyć inwestycję szybciej, ale też skrócić czas przejazdu. Z początku zakładano, że tramwaj będzie potrzebował 10-12 minut na przebycie nieco ponad 3 km nowej trasy. Tymczasem dziś już wiadomo, że na to wystarczy zaledwie 6 minut. To o połowę krócej, niż przypuszczano. 

Jeśli chodzi o całą trasę, tramwaj startujący na przystanku końcowym Zagórze Rondo Jana Pawła II dojedzie do przystanku Sosnowiec Dworzec PKP w 17 minut, do Katowic Zawodzie Centrum Przesiadkowe w 40 minut, a na katowicki rynek dotrze po 50 minutach.

W poniedziałek 19 grudnia każdy kolejny kurs po inauguracyjnym przejeździe linii 15 będzie realizowany już na pełnej trasie, czyli od przystanku Zagórze Rondo Jana Pawła II do przystanku Katowice plac Wolności. Ich częstotliwość zostanie utrzymana na obecnym poziomie, czyli co 15 minut. Pełen rozkład jazdy zostanie opublikowany niebawem na stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Linia tramwajowa nr 15 przebiega od dotychczasowej pętli tramwajowej przez dwupoziomowe skrzyżowanie z ul. Braci Mieroszewskich i nieużytki do al. Wolności. Dalej ulicami ks. Blachnickiego i Białostocką, al. Paderewskiego i ul. Rydza Śmigłego aż do ronda Jana Pawła II w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE