Województwo śląskie

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Śląskie w TOP10 najwyżej ocenianych regionów w Europie według The Financial Times

Województwo Śląskie pierwszy raz w historii zostało doceniono w trzech kategoriach w prestiżowym raporcie fDi Intelligence wydawanym przez The Financial Times. Wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystego wydarzenia towarzyszącego Międzynarodowym Targom Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes.

Magazyn fDi Intelligence należy do grupy wydawniczej The Financial Times. Województwo Śląskie zostało wyróżnione miejscami w pierwszej dziesiątce dużych, europejskich regionów.

Doceniono strategię przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych, otwartość dla biznesu oraz efektywność kosztową.

To ogromny sukces dla naszego regionu. Województwo śląskie jako duży, europejski region znalazło się w prestiżowym towarzystwie największych i najbardziej atrakcyjnych ośrodków w Europie. Pomimo trudnych czasów utrzymujemy wysoki poziom rozwoju. Eksperci zakwalifikowali województwo śląskie do grona 10 najwyżej ocenianych regionów w Europie. Doceniono nasze działania w obszarze pozyskiwania inwestycji zagranicznych, strategii i wspierania kapitału ludzkiego. Będziemy utrzymywać taki kierunek rozwoju –przekonuje marszałek Jakub Chełstowski.

Województwo śląskie nagrodzone w Cannes

Wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystego wydarzenia towarzyszącego Międzynarodowym Targom Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes, w trakcie których region promuje swoją atrakcyjność inwestycyjną na wspólnym stoisku wystawienniczym z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

W tegorocznym raporcie województwo śląskie znalazło się w prestiżowym towarzystwie największych i najbardziej atrakcyjnych ośrodków w Europie, zajmując:

  • 7 miejsce w kategorii strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI strategy),
  • 4 miejsce w kategorii efektywność kosztowa (cost effectivness),
  • pierwszy raz w historii znalazło się w kategorii otwartość dla biznesu (business friendliness) plasując się na 9 pozycji.

Co istotne 6 pozycję w kategorii strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI strategy) wśród dużych europejskich miast zajęły Katowice.

Tegoroczne badanie fDi Intelligence powstawało w cieniu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę i związanymi z nią sankcjami, rosnącej inflacji oraz kryzysu energetycznego. Europa okazała się jednak odporna. 2022 rok był również dobry dla Polski. Zagraniczne firmy zainwestowały przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu ponad 3,7 mld euro. To 200 mln euro więcej niż przed rokiem i aż o miliard więcej niż w roku 2020. O ponad 20% wzrosła także liczba samych projektów.

Śląsk to jeden z najatrakcyjniejszych regionów w Polsce. Inwestorów przyciąga z jednej strony rozbudowana infrastruktura, z drugiej strony dostęp do szerokiej i wykwalifikowanej na różnych polach kadry pracowników. Widać to zarówno w sektorze magazynowym i produkcyjnym jak i biurowym, gdzie firmy coraz intensywniej inwestują w nowe powierzchnie, a nowy biznes to już nie tylko outsourcing. Inwestorzy patrząc na Śląsk doceniają także podejście samorządowych instytucji, które starają się wspierać rozwój przedsiębiorczości w regionie. Wszystkie te czynniki wpływają na bardzo dużą atrakcyjność regionu i dają pewność, że inwestycji będzie z roku na rok przybywać – dodaje Tomasz Chojnacki, szef śląskiego oddziału CBRE.

Raport pn. Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2023 – to flagowe badania dotyczące najbardziej obiecujących miejsc inwestycyjnych w Europie. Badanie dokonuje się na podstawie ankiet wypełnianych przez miasta i regiony

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE