Śląskie przychodnie przygotowane na Narodowy Program Szczepień. Czekają na decyzję NFZ [AUDIO]

2020-12-16 15:04
Przychodnie przygotowane
Autor: pixabay.com

Jutro mamy poznać wykaz placówek zakwalifikowanych do Narodowego Programu Szczepień. Obecnie trwa proces weryfikacji wniosków- również w śląskim oddziale w Katowicach. Lista zakwalifikowanych podmiotów będzie dostępna na stronie internetowej NFZ. Do programu szczepień przygotowane są również te przychodnie, ośrodki zdrowia, które nie mieszczą się w dużych miastach.

ESKA XD #012

Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, punkty szczepień przeciw Covid-19 będą w każdej gminie. Punkty, które postanowiły wziąć udział w Narodowym Programie Szczepień do 11 grudnia wysyłały wypełnioną dokumentację drogą internetową do Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Jesteśmy przygotowani na szczepienia wszystkich chętnych przeciwko koronawirusowi. Nasz personel jest przeszkolony, zorganizowaliśmy miejsce takich szczepień i mamy nadzieję, że NFZ zgodzi się aby u nas każdy dobrowolnie i bezpłatnie został zaszczepiony- mówi Krzysztof Wypiór, wiceszef Centrum Medycznego "PRIMUS" w Brudzowicach w powiecie będzińskim.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w programie szczepień przeciwko Sars-Cov-2 weźmie udział około 50 tys. personelu medycznego w ponad 8 tysiącach punktów zakwalifikowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na początek szczepienia będą obejmować pracowników ochrony zdrowia. Będzie się to odbywać w tzw. szpitalach węzłowych. A tych w Polsce jest 509, Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Na Śląsku takich szpitali jest 58.

Proces szczepienia w Polsce jest podzielony na kilka etapów. Po medykach, zaszczepieni zostaną seniorzy, potem proces obejmie nauczycieli, urzędników. W ostatniej kolejności szczepienia będą mogli przejść ci, którzy nie chorują na żadne choroby przewlekle, są młodzi i należą do najmniej zagrożonej grupy, która ciężko choruje na Covid-19 wywołany koronawirusem.

– Nie spodziewamy się ogromnej fali zainteresowań szczepionką. Widzimy, jak ludzie podeszli do szczepienia przeciwko sezonowej grypie. Na początku głośno było o tym, że trzeba się zaszczepić. Ale zainteresowanie szybko szczepionką zniknęło. Myślę, że ludzie przyzwyczaili się do sytuacji w jakiej żyją od marca tego roku- mówi Krzysztof Wypiór.

To błąd, bo jak zauważają eksperci, że szczepionka SARS-CoV-2 będzie działać i pomoże nam uporać się z pandemią tylko wtedy, kiedy zostanie zaszczepiona większość społeczeństwa.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Przychodnie i ośrodki zdrowia przygotowane na szczepienia przeciw koronawirusowi na Śląsku. Posłuchajcie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE