Grupa przestępcza wyłudzała VAT. Skarb Państwa stracił prawie 44,5 mln zł

i

Autor: KWP w Katowicach

Kryminalne

Śląskie: przestępcy w białych kołnierzykach wyłudzili ponad 44 mln zł podatku VAT

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą we współpracy z inspektorami śląskiego urzędu kontroli skarbowej rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą. Szajka specjalizowała się w wyłudzeniach podatku VAT, fałszowaniu dokumentów oraz tzw. praniu brudnych pieniędzy. W wyniku wymienionych przestępstw Skarb Państwa stracił prawie 44,5 mln zł.

Sukces śląskich policjantów. Rozbili szajkę białych kołnierzyków

Wszystko zaczęło się w 2019 roku, gdy prokuratura przekazała policjantom z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy. W jego trakcie ustalono, że przestępcy od kwietnia 2013 roku do stycznia 2016 roku zorganizowali tzw. karuzelę podatkową na terenie woj. śląskiego i Czech.

Przestępcy upozorowali obrót handlowy m.in. stalą, cynkiem, olejem rzepakowym, płytkami dekoracyjnymi i częściami samochodowymi. Wszystko po to, by wyłudzić nienależny zwrot podatku VAT z tytułu dostawy towaru do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. W ten sposób Skarb Państwa stracił prawie 44,5 mln zł.

W tej sprawie 15 osobom przedstawiono łącznie 44 zarzuty. Podejrzani, to mieszkańcy województwa śląskiego i małopolskiego w wieku od 32 do 55 lat. Są wśród nich 4 kobiety. Dziesięciu podejrzanym zarzucono m. in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Pięciu z podejrzanych było tymczasowo aresztowanych, a wobec pozostałych prokurator zastosował „wolnościowe” środki zapobiegawcze. Policjanci zabezpieczyli również na poczet przyszłych kar i grzywien wartościowe mienie, ustanawiając m. in. zabezpieczenie hipoteczne na nieruchomościach w łącznej kwocie prawie 1 mln zł - informuje komisarz Sabina Chyra-Giereś, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu skierowała już do Sądu Okręgowego liczący ponad tysiąc stron akt oskarżenia przeciwko 15 osobom. Sprawcom grozi kara do 15 lat więzienia.