Parafia św. Wawrzyńca w Bobrownikach Będzińskich

i

Autor: Mapy Google

WOŚP

Śląskie. Ksiądz podczas kazania miał porównać WOŚP do III Rzeszy. Parafianie oburzeni

W minioną niedzielę odbył się 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tysiące wolontariuszy zbierało datki pod hasłem "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych". Finał wydarzenia był tematem niedzielnych kazań w wielu kościołach. Tak też było w Kościele Rzymskokatolickim Pw. św. Wawrzyńca w Bobrownikach. Ksiądz podczas homilii miał porównać WOŚP do nazistowskiej formacji. Kazanie wywołało oburzenie parafian.

WOŚP 2024. Ksiądz na kazaniu miał porównać WOŚP do nazistowskiej formacji

32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy okazał się być rekordowym. Jerzy Owsiak w godzinach wieczornych 28 stycznia przekazał, że udało się na razie zebrać 175 mln 426 tys. 813 zł - to o ponad 20 milionów złotych więcej niż w 2023 roku.

W związku z tym, że finał wydarzenia przypadał w niedzielę, temat WOŚP-u stał się motywem kazań w wielu kościołach. Tak też było w Kościele Rzymskokatolickim Pw. św. Wawrzyńca w Bobrownikach Będzińskich. Z naszą redakcją skontaktowali się oburzeni parafianie, którzy twierdzą, że podczas homilii na mszy o godzinie 10.00 jeden z księży miał porównać Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy do nazistowskiej formacji, która działała podczas II Wojny Światowej.

Ksiądz w Bobrownikach z ambony porównał wolontariuszy WOŚP do nazistowskiej formacji młodzieżowej. A Owsiaka do Hitlera… parafianie wyszli z kościoła i powiedzieli, że już nigdy więcej do naszego Kościoła nie przyjdą - mówi redakcji Eska.pl jedna z parafianek.

W trakcie kazania duchowny porównał Jerzego Owsiaka do Hitlera, gdyż jak twierdził, Hitler także organizował podobne akcje i rozdawał "serduszka". Jak twierdzi parafianka, część wierzących po mszy udała się do zakrystii, by wyrazić swoje oburzenie. Duchowny miał odpowiedzieć na zarzuty parafian słowami, iż "nikogo nie wymienił z nazwiska, dlatego nikogo też nie obraził".

O słowa, o których donoszą parafianie, postanowiliśmy zapytać bezpośrednio proboszcza tej parafii, który tego dnia wygłaszał kazanie. W czasie bardzo krótkiej rozmowy ksiądz powiedział tylko, że jego słowa "nie dotyczyły żadnej orkiestry, ani żadnej pomocy, czy tego co ludzie mówią. Ja jestem w opcji prawicowej, mam prawo przedstawić pewne tło historyczne".

Finał WOŚP na Stadionie Śląskim

Zobacz zdjęcia

WOŚP porównany do hitlerowskiej zbiórki także w TV Republika

Przypomnijmy, że na początku stycznia Telewizja Republika na platformie X opublikowała skandaliczny post o podobnej treści. Dotyczył on Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Autorzy porównali WOŚP do Niemieckiej Pomocy Zimowej, czyli zbiórki organizowanej w hitlerowskiej III Rzeszy.

Choć nie wymienili oni we wpisie nazwy fundacji Jurka Owsiaka, precyzyjna sugestia nie budziła żadnych wątpliwości. Po fali negatywnych komentarzy, wpis szybko znikł z platformy X.