RESYS

i

Autor: 2rhp mat. pras.

Śląski system łączności ratowniczej w australijskich kopalniach węgla

Australijskie jednostki ratownicze firmy Coal Services będą korzystały ze stworzonego na Śląsku systemu łączności. W sumie wykorzystany zostanie w około 40 kopalniach w Nowej Południowej Walii.

System RESYS powstał ponad cztery lata temu na Śląsku – głównie ze względu na ratownictwo górnicze. Śląski system był pierwszym takim rozwiązaniem w światowym górnictwie podziemnym. Wcześniej łączność oparta była o systemy przewodowe. Po testach polska technologia dostała europejski patent, który dzisiaj potwierdzony jest już w RPA i w Stanach Zjednoczonych.

Jedyny taki system łączności powstał na Śląsku

System, oprócz wielu różnych funkcji, umożliwia połączenia głosowe pod ziemią i łączność z powierzchni. Komunikacja audio odbywa się w obydwu kierunkach z pięcioma zastępowymi w jednym czasie. Baza może łączyć się z całymi zastępami ratowniczymi, a ich członkowie przez cały czas komunikują się pomiędzy sobą. Ratownicy będący pod ziemią są cały czas monitorowani i lokalizowani w czasie rzeczywistym.

W dużym skrócie można powiedzieć, że system jest odpowiednikiem naziemnej sieci GSM - z tą różnicą, że przekaźniki sieci RESYS są mobilne. System umożliwia bezprzewodową łączność pod ziemią na odległość wielu kilometrów.

Australijska firma Coal Services Ltd., zajmująca się ratownictwem, szkoleniami i ubezpieczaniem około 40 kopalń w Nowej Południowej Walii zainteresowała się śląskim systemem już w 2021 roku. W Australii system wykorzystywany jest w tzw. australijskim zagłębiu węglowym, gdzie znajdują się zarówno podziemne jak i odkrywkowe kopalnie. Pierwszy kontrakt podpisano około 1,5 roku temu, ostatnio zdecydowano o jego rozszerzeniu na wszystkie tamtejsze zastępy ratownicze.

Po testach firma podjęła decyzję o wyposażeniu wszystkich swoich jednostek ratowniczych w nasz system łączności bezprzewodowej, a także zamówiła dedykowane oprogramowanie do prowadzenia treningów i szkoleń w zakresie obsługi RESYS w specjalnie przygotowanym obiekcie - poinformowała PAP prezes powołanej do komercjalizacji wynalazku firmy 2RHP Joanna Płachetka.

Początki systemu RESYS

Ponad 10 lat temu specjalne komisje badające przyczyny katastrof górniczych, w których ucierpieli także ratownicy zalecali stworzenie nowoczesnego systemu łączności dla ratowników. Śląski system łączności zrealizowano w ramach wieloletniego projektu badawczego, służącego poprawie bezpieczeństwa w górnictwie, a finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Efektem jest właśnie system RESYS, który jest wykorzystywany m.in. w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Twórcy systemu podkreślają, że rozbudowany system mógłby być wykorzystywany nie tylko podczas akcji ratowniczych, ale także do monitorowania i sterowania bezobsługowym wydobyciem w najbardziej niebezpiecznych miejscach, gdy kopalnie zdecydują się na zastąpienie pracy ludzi maszynami w coraz głębszych i trudniejszych geologicznie pokładach. Bez szerokopasmowej, bezprzewodowej i bezpiecznej transmisji danych, wdrożenie takich rozwiązań nie będzie możliwe.