Wypadki na Ślasku

i

Autor: Śląska Policja

Śląska policja spotem dosadnie pokazuje jak kończą piraci drogowi

2021-11-21 12:50

Dziś, 21 listopada przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W Polsce, każdego roku, w wypadkach drogowych ginie ponad 2700 osób. Śląska drogówka na specjalnym briefingu prasowym zaprezentowała spot dosadnie pokazujący, jak kończy się nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Można go zobaczyć na stronie śląskiej policji oraz fanpagu mundurowych z naszego regionu.

Śląska policja spotem dosadnie pokazuje jak kończą piraci drogowi. Film powstał przy współpracy z Wydziałem Gabinet z okazji przypadającego dziś 21 listopada "Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych". 

-- Nadal bez zmian głównymi grzechami wypadków śmiertelnych na śląskich drogach i w całym kraju to: nadmierna prędkość, siadanie za kierownicę i prowadzenie auta pod wpływem alkoholu oraz ignorowanie sygnalizacji świetlnej. Kierowcy często wjeżdżają na skrzyżowanie gdy mają już czerwone światło- wyjaśnia sierżant sztabowy Damian Sokołowski.

Śląska Drogówka dziś szczególnie przypomina, że wypadki to nie sucha statystyka ale za każdym wypadkiem kryje się dramat rodzin. -- Musimy o nim powiedzieć najbliższej rodzinie. A dla kogoś kto spowodował wypadek- to też nic miłego. Refleksja sprawcy wypadku śmiertelnego przychodzi zdecydowanie za późno. Czasu nie da się cofnąć- podkreśla młodszy aspirant Szymon Czysz.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych - FEVR. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims).

Każdego roku na polskich drogach ginie ponad 2700 osób- to około 7 ofiar dziennie.