Śląskie: W paczce z USA zamiast słodyczy i ubrań była... kusza. Miała trafić do mieszkańca Mazowsza [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-04-23 9:48

W oddziale celnym w Częstochowie podczas przesyłek zagranicznych funkcjonariusze śląskiej KAS ujawnili... kuszę. Paczka została nadana w USA i miała trafić do mieszkańca Mazowsza. Z deklaracji celnej wynikało, że przesyłka zawiera odzież osobistą, słodycze i części samochodowe.

Nietypowego odkrycia dokonali celnicy z oddziału w Częstochowie, którzy podczas kontroli przesyłek zagranicznych znaleźli... kuszę. Znajdowała się ona w paczce nadanej ze Stanów Zjednoczonych, w której zgodnie z deklaracją celną miały znajdować się słodycze, odzież osobista oraz części samochodowe. Paczka miała trafić do mieszkańca Mazowsza

Celnicy przypominają, że przewóz i wywóz broni oraz amunicji z kraju jest prawne regulowany.

- Zgodnie przepisami ustawy o broni i amunicji kusze są uznawane za broń cięciwową. Przywóz takiej broni do Polski wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Jeżeli w trakcie kontroli celnej stwierdzimy naruszenie przepisów ustawy  – zagraniczna przesyłka zostaje zatrzymana, zawiadamiamy najbliższy organ Policji, który niezwłocznie przejmuje broń do magazynu broni – wyjaśniła Marta Markowska, naczelnik Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach.

Kusza do rażenia celów na odległość, zaliczana jest do narzędzi i urządzeń, których używanie może zagrażać zdrowiu i życiu. Zgodnie z polskim prawem broń cięciwowa w postaci kusz jest traktowana, jako broń i wymaga uzyskania pozwolenia. Przywóz broni i amunicji do Polski wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia. W związku podejrzeniem naruszenia przepisów ustawy o broni i amunicji kusza trafiła już do depozytu, częstochowscy policjanci poprowadzą dalsze postępowanie w tej sprawie.

To nie pierwsza taka sytuacja w oddziałach celnych śląskiej KAS. W 2020 roku mundurowi podczas odprawy celnej zagranicznych przesyłek ujawnili również kuszę, a także rozmontowany używany karabin Remington model 1903 firmy Springfield.

Jeszcze wcześniej w Oddziale Celnym w Częstochowie funkcjonariusze ujawnili pakistański miecz, kusze myśliwskie, amunicję rewolwerową, a także pistolet ukryty w paczce z kawą.

ESKA XD #021 - Eurowizja, Więzień miłości, mięso z roślin, gwiazdy bez matury
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE