Kolejni pseudokibice zatrzymani

Śląscy kontrterroryści zatrzymali kolejnych członków „Torcidy”. Usłyszeli 37 zarzutów

Policjanci z Katowic zatrzymali ośmiu mężczyzn związanych ze środowiskiem pseudokibiców z Zabrza. Zatrzymani są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz liczne pobicia i tzw. ustawki. Na wniosek śledczych, wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Policjanci z Wydziału do Spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, wspomagani przez policjantów jednostek terenowych oraz śląskich kontrterrorystów zatrzymali osiem osób.

Mężczyźni, w wieku od 22 do 37 lat, zamieszkali na co dzień w Gliwicach,  Knurowie, Rudzie Śląskiej oraz Zabrzu. Są to kolejni zatrzymani w śledztwie śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej dotyczącego grupy „Torcida" funkcjonującej od 2005 roku zrzeszającej pseudokibiców z Zabrza.

Grupa dokonywała obrotu znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany, amfetaminy, mefedronu i kokainy, przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, używała przemocy w celu uzyskania zwrotu wierzytelności. Jej członkowie brali udział w bójkach, pobiciach z pseudokibicami innych klubów piłkarskich - przypomniała cytowana przez PAP Prokuratura Krajowa.

Członkowie „Torcidy” usłyszeli 37 zarzutów

Prokurator przedstawił zatrzymanym 37 zarzutów, w tym dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, udziału w bójkach i pobiciach, w tym z użyciem niebezpiecznych przedmiotów w postaci siekier, maczet, noży - poinformował PAP Dział Prasowy Prokuratury Krajowej

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty za przestępstwa, jakich dopuścili się w latach 2017-2020, m.in.:

  • pobicia, z użyciem maczet, kibiców zwaśnionego z nimi klubu w jednym z lokali gastronomicznych w Gliwicach,
  • bójki z pseudokibicami innych klubów, w której wzięło w sumie udział kilkadziesiąt osób
  • oraz dwóch zdarzeń, gdzie zagrożone było bezpieczeństwo wielu uczestników ruchu drogowego.

W pierwszym z nich uczestniczyło prawie 200 osób. Zatrzymani pseudokibice wbiegając na jezdnię, rzucali w przejeżdżający autobus kamieniami i strzelali do niego rakietnicami, chcąc zatrzymać pojazd i pobić przewożonych nim kibiców zwaśnionego z nimi klubu przy użyciu maczet i noży. Tylko dzięki szybkiej reakcji policjantów i kierowcy autobusu, który nie zatrzymał pojazdu w tym miejscu, nie doszło do eskalacji przemocy.

Do kolejnego zdarzenia doszło na autostradzie A1 w Bełku, pomiędzy Ornontowicami a Gliwicami. Tam pseudokibice również brali udział w sprowadzeniu niebezpieczeństwa katastrofy drogowej. Wrzucili na jezdnię wyrwaną siatkę odgradzającą autostradę, tym samym spowodowali zderzenie wielu samochodów. Wtedy pseudokibice wbiegli też na jezdnię, zmuszając do zatrzymania kierowców pojazdów, a następnie wskakując na nie, pobili podróżujących nimi pseudokibiców „wrogich” klubów.

Przy zatrzymanych znaleziono m.in. maczety i narkotyki

Podczas zatrzymania przy podejrzanych zabezpieczono prawie 44 tysiące złotych w gotówce, maczetę, gaz pieprzowy, paralizator oraz narkotyki. 

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec wszystkich zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Grozi im kara do 5 lat więzienia.

Do tej pory prokurator z śląskiego wydziału PK skierował w sprawie "Torcidy" 12 aktów oskarżenia do sądów przeciwko 122 osobom. - Aktualnie śledztwo jest prowadzone przeciwko 55 podejrzanym – dodała cytowana przez PAP Prokuratura Krajowa.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE