Silny wstrząs w Kopalni Sośnica. Zatrzęsło domami w Gliwicach i Zabrzu

2019-12-04 11:43
Zatrzęsło domami na Śląsku. Silny wstrząs w kopalni Knurów-Szczygłowice
Autor: arc

Do silnego wstrząsu doszło dzisiaj w nocy 4 grudnia w Kopalni Sośnica. Jak poinformowała nas rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, tąpnięcie nie było groźne dla górników. Nie ma też żadnych szkód w infrastrukturze.

Silny wstrząs na Śląsku

Do bardzo silnego tąpnięcia doszło dzisiaj w nocy 4 grudnia. O godzinie 2:40 zatrzęsło domami m.in. w Gliwicach i Zabrzu. Epicentrum wstrząsu miało miejsce w Kopalni Sośnica.

Tąpnięcie miało siłę 2x10 do 6 Joula. Jak poinformował Wyższy Urząd Górniczy, nikomu nic się nie stało, a wstrząs nie wyrządził żadnych szkód.

- Dostaliśmy dwa zgłoszenia z powierzchni o wstrząsie. Z naszych informacji wynika, że tąpnięcie nie przyniosło żadnych szkód. Nie było też zagrożenia dla górników - przekazała Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Wstrząsy górnicze mocno odczuwalne na powierzchni to w ostatnim czasie zjawisko nader częste, wynikające z eksploatacji górniczej i naruszeń górotworu. Tylko w zeszłym tygodniu doszło do dwóch wstrząsów, w tym jednego groźnego - w kopalni Murcki-Staszic, gdzie ucierpiał jeden z górników.

Wstrząsy, choć mocno odczuwalne dla mieszkańców na powierzchni, w większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla górników pracujących na dole. Jest to efekt tego, że energia cieplna kumuluje się w piaskowcu wysoko w warstwach stropowych.

Dzisiejszy wstrząs w kopalni Sośnica na szczęście również nie był groźny i nikomu nic się nie stało.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE