Silny wstrząs w Kopalni Sośnica. Zatrzęsło domami w Gliwicach i Zabrzu

2019-12-04 11:43
Zatrzęsło domami na Śląsku. Silny wstrząs w kopalni Knurów-Szczygłowice
Autor: arc

Do silnego wstrząsu doszło dzisiaj w nocy 4 grudnia w Kopalni Sośnica. Jak poinformowała nas rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, tąpnięcie nie było groźne dla górników. Nie ma też żadnych szkód w infrastrukturze.

Silny wstrząs na Śląsku

Do bardzo silnego tąpnięcia doszło dzisiaj w nocy 4 grudnia. O godzinie 2:40 zatrzęsło domami m.in. w Gliwicach i Zabrzu. Epicentrum wstrząsu miało miejsce w Kopalni Sośnica.

Tąpnięcie miało siłę 2x10 do 6 Joula. Jak poinformował Wyższy Urząd Górniczy, nikomu nic się nie stało, a wstrząs nie wyrządził żadnych szkód.

- Dostaliśmy dwa zgłoszenia z powierzchni o wstrząsie. Z naszych informacji wynika, że tąpnięcie nie przyniosło żadnych szkód. Nie było też zagrożenia dla górników - przekazała Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Wstrząsy górnicze mocno odczuwalne na powierzchni to w ostatnim czasie zjawisko nader częste, wynikające z eksploatacji górniczej i naruszeń górotworu. Tylko w zeszłym tygodniu doszło do dwóch wstrząsów, w tym jednego groźnego - w kopalni Murcki-Staszic, gdzie ucierpiał jeden z górników.

Wstrząsy, choć mocno odczuwalne dla mieszkańców na powierzchni, w większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla górników pracujących na dole. Jest to efekt tego, że energia cieplna kumuluje się w piaskowcu wysoko w warstwach stropowych.

Dzisiejszy wstrząs w kopalni Sośnica na szczęście również nie był groźny i nikomu nic się nie stało.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE