Saturator w Sosnowcu najlepszy na upały. Jak smakuje kranówka?

2022-07-22 7:30

Sosnowiec walczy z upałami na wszelkie sposoby. W centrum miasta na Patelni pojawił się saturator, który serwuje wodę kranówkę prosto z wodociągu. Akcja Sosnowieckich Wodociągów ma potrwać tak długo, jak temperatury przekraczać będą 30 st. C w cieniu.

Kranówka idealnym sposobem na upały

W Sosnowcu na Patelni, czyli głównym placu w centrum miasta stanął saturator! Zimna woda prosto z wodociągu to idealny sposób na upały. 

- Zapowiadają się wysokie temperatury dlatego postanowiliśmy dać mieszkańcom szanse na wytchnienie, stąd nasz saturator na Placu Stulecia z którego będzie można bezpłatnie napić się wody z sokiem lub bez – wyjaśnia Paweł Kopczyński, prezes Sosnowieckich Wodociągów.

Jak smakuje kranówka? Czy jest zdrowa?

Saturatory były w Polsce bardzo popularne w latach 70 i 80. Zniknęły nagle za sprawą nowych wytycznych, które regulowały czystość wody przeznaczonej do picia. Okazało się, że woda w saturatorach byłą po prostu zanieczyszczona, a dodatkowo brak warunków na poprawne mycie szklanek sprawiał, że osadzające się w nich drobnoustroje bardzo szybko powodowały masowe zatrucia pokarmowe i biegunki.

Dzisiaj przedstawiciele Sosnowieckich Wodociągów przekonują, że woda z kranu jest czysta i zdrowa. Spełnia najwyższe wymogi sanitarne. Dodatkowo podawana jest w jednorazowych pojemnikach.

- Jak smakuje kranówka z saturatora? W zasadzie dokładnie tak jak jak ta butelkowana. Nie czuję różnicy. Najważniejsze, że woda jest bezpłatna. A dodatkowo możemy poprosić o wodę z sokiem - mówi jeden z klientów.

Saturator z wodą ratuje spragnionych

Saturator w Sosnowcu na Patelni będzie stał w godzinach od 10.00 do 18.00 przynajmniej do piątku. Jeśli temperatura w kolejnym tygodniu będzie oscylowała wokół 30 st. C. to saturator znów pojawi się na Patelni.

Bezpłatna woda to często najlepsza i najszybsza pomoc dla ludzi, którzy cierpią w upałach. Regularne picie wody w upały jest najważniejsze, bo odwodnienie w temperaturach przekraczających 30 st. C w cieniu następuje bardzo szybko. A od tego jeszcze krok do udaru cieplnego.

Sposoby na upały w Sosnowcu

Podobnie jak w poprzednich latach w Sosnowcu zainstalowano łuki zamgławiające, czyli urządzenia, które przy niewielkim poborze wody potrafią dać orzeźwiającą mgiełkę.

Zamgławiacze pojawiły się na Placu Stulecia, obok MUZY przy ul. Warszawskiej, Górce Środulskiej, a także w parkach: Sieleckim, Kuronia, Polisensorycznym (Harcerskim) i Stawikach.

Zamgławiacze uruchamiane są przy temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE