Samica nosorożca z ZOO w Chorzowie wzięła udział w programie in vitro

i

Autor: Śląski Ogród Zoologiczny

Samica nosorożca z ZOO w Chorzowie wzięła udział w programie in vitro. Jej gatunek jest zagrożony wyginięciem

Naukowcy z Berlina po raz kolejny w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie przeprowadzili procedurę pobierania komórek jajowych samicy nosorożca białego. Hope, bo tak się nazywa, jest nadzieją dla przyszłości nosorożców, gdyż jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

Samica nosorożca białego może uratować swój gatunek

28 lutego - po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa - naukowcy z berlińskiego Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research przeprowadzili, po raz kolejny, na terenie chorzowskiego ZOO procedurę pobierania komórek jajowych (oocytów) samicy nosorożca białego.

- To wkład naszego ogrodu w badania naukowe i program ratowania zagrożonych wyginięciem nosorożców - podkreślają przedstawiciele Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. 

Obecnie na świecie żyje około 10 tys. nosorożców białych. Zaledwie dwie samice reprezentują jednak właściwie wymarły podgatunek północny. 

- Komórki rozrodcze oraz wytworzone metodą in vitro zarodki są odpowiednio zabezpieczane i przechowywane, by w przyszłości móc zostać wykorzystane do odtworzenia populacji nosorożców - dodają przedstawiciele ZOO. 

W badaniach wzięła udział urodzona i mieszkająca w chorzowskim ZOO samica o imieniu Hope. To przedstawicielka pierwszego pokolenia nosorożców urodzonych w ogrodzie zoologicznym. 

Dlatego też może pochwalić się silnymi, naturalnymi cechami, które może następnie przekazać potomstwu. Jest to kluczowe dla przyszłości tego gatunku. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE