Ruszyła rejestracja uczestników 30. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

i

Autor: UM Będzin

Wiadomości

Ruszyła rejestracja uczestników 30. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

Chóry, zespoły, soliści i duety chcące wziąć udział w jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie mogą już to zrobić. Trwa bowiem rejestracja. Zgłoszenia będą przyjmowane przez organizatorów do 27 listopada.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Ruszyła rejestracja

Kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie zbliża się wielkimi krokami. I to nie byle jaka edycja, bo jubileuszowa. W 2024 będziemy świadkami jego trzydziestej już odsłony. 

Chóry, zespoły, soliści i duety chcące wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek mogą już się rejestrować za pośrednictwem strony internetowej www.mfkip.pl. 

Organizatorzy na zgłoszenia czekają do 27 listopada. Grudniowe eliminacje zaplanowano w 32 miastach na terenie całej Polski, a także na Litwie, Ukrainie, Białorusi i, co ciekawe, po raz pierwszy również we Włoszech, a konkretnie w Rzymie.

Każdy z solistów i duetów śpiewa dwie kolędy, zaś zespoły i chóry trzy. Festiwal przeznaczony jest dla amatorów (absolwentów szkół muzycznych maksymalnie I stopnia), a w interpretacjach jesteśmy otwarci zarówno na tradycyjny śpiew sakralny, jak i nowoczesne akcenty muzyczne. Byleby czuć było w tym świąteczną radość z tego, że do swoich stworzeń przychodzi prawdziwy Bóg – informuje ks. Piotr Pilśniak, dyrektor festiwalu. 

Formuła festiwalu jest otwarta, a do eliminacji zaproszeni są wszyscy, którzy ukończyli 6 lat.

Przypomnijmy, że wielki finał jubileuszowej edycji odbędzie się w dniach 7-14 stycznia 2024 roku. Wiadomo już, że od 11 do 13 stycznia trwać będą całodzienne przesłuchania finałowe zwycięzców eliminacji. Z kolei w niedzielę, 14 stycznia, o godz. 16 rozpocznie się wielki finał, czyli koncert galowy w Będzin Arenie. Udział oraz wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia będzie całkowicie bezpłatny. Ponadto na stronie internetowej festiwalu będą prowadzone transmisje z 30. edycji. 

Historia festiwalu zaczęła się w parafii Świętej Trójcy w Będzinie, na wzgórzu zamkowym. Pomysł zrodził się z zapału młodzieży i wikarego parafii – ks. Piotra Pilśniaka. Do pierwszej edycji zgłosiło się ponad 100 uczestników. W kolejnych odsłonach – liczba ta się tylko zwiększała. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło ok. 35 tys. uczestników. Jest to jeden z największych kolędowych przeglądów w Europie, a zarazem jeden z największych amatorskich festiwali muzycznych w całym kraju.