Kurs strzelecki

i

Autor: fb Paulina Ptaszyńska Kurs strzelecki

Rośnie zaintresowanie bronią palną w Polsce. W ubiegłym roku liczba wydanych pozwoleń na broń podwoiła się w stosunku do roku poprzedniego

2023-02-23 13:08

Nie tylko wojna w Ukrainie, ale przede wszystkim pandemia obudziła w nas pierwotne instynkty przetrwania i potrzebę samoobrony oraz ochrony najbliższych. Wtedy jednak była ograniczona możliwość korzystania z różnego rodzaju kursów strzeleckich. Po pierwsze był lockdown, a po drugie strzelnice były pozamykane.

Fala popandemiczna ruszyła i zgrała się ona w czasie z wybuchem wojny w Ukrainie. To jeszcze bardziej pogłębiło naszą potrzebę posiadania umiejętności obronnych, bądź posiadania broni palnej.

- Zdecydowanie dużą falę było widać w 2022 roku ponieważ ta liczba wydanych pozwoleń na broń podwoiła się w stosunku do roku poprzedniego co jest dosyć nietypowe, bo zazwyczaj był to kilku, kilkunastoprocentowy wzrost. Te osoby, które przychodzą to nie są tylko Ci, którzy chcą hobbystycznie strzelać i nauczyć się obsługi broni. Przychodzą też tacy, którzy chcą uzyskać pozwolenie na broń i tą broń mieć w domu - powiedziała nam instruktor strzelectwa Paulina Ptaszyńska.

W tych niepewnych czasach wzrosła też waga posiadanych umiejętności. Wcześniej osoby, które posiadały pozwolenie na broń i strzelały okazjonalnie, nie pielęgnowały swoich umiejętności. Teraz wracają, zapisują się na kursy.

- Faktycznie chcą sobie przypomnieć jak się strzela, bo widzą praktyczną stronę użycia broni. Widzą, że będą musiały się obronić widząc to co się dzieje na Ukrainie - dodaje Paulina Ptaszyńska.

Obecnie w Polsce pozwolenie na broń ma 287 tysięcy osób. To o 37 tysięcy więcej niż w 2021 roku.

W rękach Polaków jest 760 tysięcy sztuk zarejestrowanej broni.

Polska jest jednak wciąż jednym z najmniej uzbrojonych krajów w Europie i na świecie.