Tadeusz Rydzyk

i

Autor: Polska Press/East News

Spór

RAFAKO zniesławiło Muzeum "Pamięć i Tożsamość" o. Tadeusza Rydzyka. Groźba procesu

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II grozi spółce giełdowej RAFAKO z Raciborza podjęciem działań procesowych w związku z odstąpieniem od umowy budowy obiektu i żądaniem zwrotu pieniędzy. Zarzuca spółce celowe działanie i nieprawdziwe informacje.

Radio Maryja kierowana przez o. Tadeusza Rydzyka opublikowała komunikat Muzeum "Pamięć i Tożsamość" odnoszący się do oświadczenia spółki giełdowej RAFAKO z Raciborza. Zarzuca spółce celowe wprowadzenie w błąd i podawanie nieprawdziwych informacji. Zarzuty są bardzo mocne a dotyczą oświadczenia RAFAKO, w którym żąda zwrotu 25 mln zł za budowę muzeum. 

RAFAKO zdecydowało o odstąpieniu od umowy budowy muzeum. Żąda zapłaty prawie 25,5 mln złotych za dokończenie budowy i waloryzację. Przedstawia, że głównym powodem jest utrudnianie przez inwestora wykonania umowy oraz ugody. Dodatkowo RAFAKO przymierza się do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez osoby związane z inwestycją.

Oświadczenie Muzeum Pamięć i Tożsamość

W związku z powyższym, jak i w nawiązaniu do komunikatu Muzeum z dnia 20 grudnia 2023 r., Muzeum ponownie oświadcza, iż złożone przez Muzeum oświadczenie z dnia 20 grudnia 2023 r. o odstąpieniu od zawartej z w dniu 16 kwietnia 2019 r. umowy o roboty projektowe i budowlane dla inwestycji pod nazwą: „Budowa siedziby Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu w formule zaprojektuj – wybuduj” oraz zawartej ugody mediacyjnej z dnia 13 października 2023 r. ze skutkiem na dzień złożenia oświadczenia, wedle stanu realizacji umowy na dzień złożonego oświadczenia tj. w odniesieniu do prac dotychczas niezrealizowanych – było w pełni skuteczne i uprawnione, powodując skutek w postaci wygaszenia materialnoprawnego tak w/w umowy jak i ugody, ze skutkiem na przyszłość (z przyczyn leżących po stronie RAFAKO S.A.).

Tym samym oświadczenie o odstąpieniu od umowy i ugody złożone przez RAFAKO S.A. dnia 17 stycznia 2024 r. nie odnosi jakiegokolwiek skutku faktycznego i prawnego, w szczególności w zakresie odstąpienia. Nie istnieje bowiem na dzień 17.01.2024 r. w obrocie prawnym umowa i ugoda, od których RAFAKO S.A. mogłaby skutecznie odstąpić. Wobec tego Muzeum oświadcza, iż złożone dnia 17 stycznia 2024 r. oświadczenie o odstąpieniu od umowy i ugody złożone przez RAFAKO S.A. jest bezskuteczne i nie wywołuje jakichkolwiek skutków prawnych, które powszechnie obowiązujące przepisy prawa wiążą z odstąpieniem od umowy.

Jednocześnie Muzeum oświadcza, iż w pełni współpracowało z RAFAKO S.A., podejmowało wszelkie próby i działania mające na celu realizację umowy jak i ugody, mając na uwadze w szczególności istotny z punktu społecznego cel zadania oraz wydatkowanie środków publicznych – w tym kilkukrotnie prolongowało RAFAKO S.A. termin na wykonanie umowy. Ponownie wskazujemy, że to Muzeum było zmuszone odstąpić od umowy i ugody, co nastąpiło skutecznie dnia 20 grudnia 2023 r. – a co było spowodowane wyłącznie zachowaniem RAFAKO S.A. w postaci braku realizacji obowiązków wynikających z w/w ugody.

Muzeum grozi spółce RAFAKO

"Co do przyczyn podanych przez RAFAKO S.A. w uzasadnieniu w/w pisma z dn. 17.01.2024 r. – udostępnionego publicznie przez w/w spółkę – z uwagi na fakt, że zawarte tam zostały intencjonalnie liczne rażące wręcz nieścisłości i stwierdzenia nieprawdzie, Muzeum podejmie tu niezbędne i niezwłoczne kroki prawne" - informuje Muzeum.

Muzeum informuje, że jest zmuszone podjąć równolegle konieczne działania procesowe, związane z ochroną naruszonych dóbr osobistych, "bo ponownie opierają się one na informacjach nieprawdziwych i zniesławiających Muzeum i Jego służby, celowo przekazywanych do osób trzecich".

Quiz o Tadeuszu Rydzyku. Komplet punktów tylko dla znawców ojca dyrektora

Pytanie 1 z 15
Do jakiego zakonu należy ojciec Tadeusz Rydzyk?