Radiostacja Gliwice

i

Autor: UM Gliwice

Gliwice

Radiostacja Gliwice znów wita gości. Jest odmłodzona, choć pełna historii

Po niespełna czterech miesiącach zakończyła się modernizacja wieży Radiostacji Gliwice. Ten wyjątkowy w skali świata zabytek znów otworzył drzwi dla zwiedzających.

W czerwcu tego roku rozpoczęła się modernizacja drewnianej wieży Radiostacji Gliwice. Jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków w mieście liczy sobie niemal 90 lat i wymaga regularnej impregnacji. Przeprowadza się ją mniej więcej co 10 lat.

W 2013 roku konserwacją drewna zajęła się firma Domton Andrzej Wnuk z Żernicy. Pracownicy wykonali wówczas kawał dobrej roboty, dlatego w tym roku po raz kolejny podjęli się zadania. Teren rekreacyjny wokół Radiostacji oraz oddział muzeum zamknięto, wyłączono też oświetlenie wieży.

W ramach prac wykonawca oczyścił wieżę z nalotów alg i mchów. Trzeba było też zabezpieczyć wszystkie drewniane elementy przed dalszą degradacją. Ze ścian zniknęły zanieczyszczenia i luźne elementy betonowe, a system odprowadzania wody spod podpór został usprawniony. Tylko do zabezpieczenia masztu użyto 2,3 tony impregnatu, a impregnację przeprowadzono również w przypadku stóp fundamentowych. Aby pomalować górną część wieży, pracownicy musieli się wspiąć po 300-szczeblowej drabinie.

Całość udało się skończyć w przeciągu niecałych czterech miesięcy. Koszt wyniósł ponad 580 tys. zł brutto i został w całości sfinansowany z budżetu miasta.

Radiostacja Gliwice - krótka historia

Radiostacja w Gliwicach to naprawdę wyjątkowy zabytek. Wieża przy ul. Tarnogórskiej, która liczy sobie 111,2 metrów wysokości, jest najwyższą drewnianą konstrukcją w Europie i równocześnie najwyższą drewnianą wieżą nadawczą na świecie. Została wzniesiona w połowie lat 30. XX wieku. Do jej budowy wykorzystano modrzewiowe belki, które połączono za pomocą mosiężnych śrub.

Ze względu na swoje wartości materialne i niematerialne dla dziedzictwa kulturowego Polski gliwicka radiostacja znalazła się na liście Pomników Historii. Wieża leży też na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. To również miejsce Prowokacji Gliwickiej z 31 sierpnia 1939 roku, która była symbolem początku II wojny światowej.