QUIZ Jedno słowo, a wiele znaczeń - znasz wszystkie? To nie językowa łamigłówka

i

Autor: Mat. promocyjne QUIZ Jedno słowo, a wiele znaczeń - znasz wszystkie? To nie językowa łamigłówka

Rozrywka

QUIZ Jedno słowo, a wiele znaczeń - znasz wszystkie? Językowa łamigłówka

Polski język jest piękny i bardzo bogaty. I czasami bardzo uniwersalny, bowiem jednym słowem możemy nazywać nawet kilka rzeczy. Przykład? Niech będzie "stopa", bo dlaczego nie. Stopa bezrobocia, stopa inflacji, stopa procentowa i zwykła stopa jako część kończyny dolnej. Takich słów jest więcej. W tym QUIZIE sprawdzisz, czy jesteś w stanie rozpoznać choć część z nich. Max punktów to raczej obowiązek.

Te słowa mają wiele znaczeń. Znasz wszystkie?

To prawdopodobnie może być jeden z najłatwiejszych QUIZÓW językowych, z jakimi mieliście do czynienia. To tylko pozory. Wszyscy doskonale wiemy, że w języku polskim są takie słowa, które mają różne znaczenia. Przykład "stopy" to jeden z jaskrawszych przypadków. Weźmy na przykład taki kwadrat. Pierwsze skojarzenie, to figura geometryczna, ale kwadratem też nazywamy np. mieszkanie. W końcu nie bez powodu mówi się, że "wracamy na kwadrat" albo "idziemy do kogoś na kwadrat". Ze słowem "film" jest podobnie, bo film możemy oglądać w kinie albo na telewizorze, ale też możemy wywołać film z aparatu. Inny przykład, to słowo "gwiazda", które odnosi się tak do astronomii, jak i np. gwiazd filmowych czy muzycznych. 

W tym QUIZie znajdziecie więcej takich słów. 10/10 wydaje się wręcz obowiązkiem. 

Znasz te słowa? To znasz ich inne znaczenia. Pozornie prosty QUIZ

QUIZ Jedno słowo, a wiele znaczeń - znasz je wszystkie? To nie językowa łamigłówka

Pytanie 1 z 10
Na początek coś proste. Może być zamek do drzwi, ale też zamek, jako budowla czy w kurtce. Zjawisko zamku w sporcie dotyczy:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE