Mewy odpowiedzialne są za ptasią grypę

i

Autor: Piotr Bławicki Archiwum

Pilne ostrzeżenie

Ptasia grypa atakuje na Śląsku. Wojewoda śląski wprowadził obostrzenia

Ognisko ptasiej grypy zostało zlokalizowane na Śląsku. Sanepid ostrzega mieszkańców siedmiu miejscowości i podaje, które ptaki są odpowiedzialne za zakażenie. Strefa zakażenia ptasią grypą niestety się powiększa. Miasta będą musiały postawić tablice ostrzegawcze.

Ptasia grypa na Śląsku

Górny Śląsk został zaatakowany przez ptasią grypę. Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 zostało stwierdzone u ptactwa dzikiego na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego, dokładnie w okolicy zbiorniku wodnego Dziećkowice. Według służb sanitarnych odpowiedzialne za rozsiewanie zarazy są mewy.

Wojewoda śląski wydał rozporządzenie dotyczące strefy objętej ptasią grypą, w której obecnie znajduje się 7 miejscowości. Niestety wszystko wskazuje na to, że strefa zarazy może się szybko powiększyć, bo mewy migrują i mogą zarażać kolejne populacje także ptaków innych gatunków.

Strefa objęta ptasią grypą na Śląsku

Zobacz wykaz w galerii zdjęciowej

Czy ptasia grypa jest groźna dla ludzi?

Niestety ptasia grypa jest chorobą tak zjadliwą, że przenosi się nie tylko z jednego gatunku ptaków na drugi. Atakuje także inne zwierzęta, w tym psy i koty, a nawet ludzi.

Do zakażenia wirusem ptasiej grypy dochodzi poprzez kontakt człowieka z zakażonymi odchodami ptaków, a także ich wydzielinami. Istnieje także ryzyko zarażenia się poprzez spożycie zanieczyszczonej wody zawierającej cząsteczki wirusa.

Pamiętaj! Spożywanie jajek czy mięsa drobiowego pozyskanych z zakażonego ptactwa jest bezpieczne dla zdrowia. Koniecznością jest jednak poddanie tych produktów obróbce termicznej.

Objawy ptasiej grypy u ludzi

Ptasia grypa u ludzi daje specyficzne symptomy i bardzo zbliżone do standardowej grypy. Między innymi z tego powodu oba schorzenia bardzo łatwo pomylić.

Objawy ptasiej grypy

  • podwyższona temperatura ciała – przekraczająca 38°C,
  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • kaszel,
  • ból gardła,
  • pogorszone samopoczucie,
  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • wymioty.

Wojewoda śląski w rozporządzeniu wskazał bardzo konkretne sposoby działania, które mają zmniejszyć rozszerzanie się ptasiej grypy.

Zakazy w strefie ptasiej grypy

Wprowadzone zostały zakazy:

  • 1) przemieszczania przez ludzi ptaków dzikich oraz produktów pochodzących od tych ptaków i z tych ptaków;
  • 2) wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych z gospodarstw, gdzie jest utrzymywany drób;
  • 3) organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki;
  • 4) wypuszczania drobiu lub innych ptaków w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego.

Nakazy do stosowania w strefie objętej zakażeniem ptasiej grypy

  • 1) utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub innym miejscu w gospodarstwie w sposób:

a) uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach,b) ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami;

  • 2) niezwłoczne usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków poprzez unieszkodliwienie całych ciał lub części martwych lub uśmierconych ptaków zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego) (Dz. Urz. UE L 300 z 14.11.2009, str. 1 z późn. zm.), zwanego dalej „rozporządzeniem
  • nr 1069/2009”;
  • 3) niezwłoczne oczyszczenie i odkażenie miejsc przebywania drobiu oraz miejsc przechowywania i przetwarzania zwłok drobiu, produktów drobiarskich, paszy dla drobiu oraz usuwanie zwłok drobiu lub innych ptaków;
  • 4) niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, innych środków transportu wjeżdżających do gospodarstwa lub z niego wyjeżdżających oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI);
  • 5) stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące oraz wychodzące z gospodarstwa, w którym utrzymywany jest drób, w szczególności odkażanie rąk i obuwia;
  • 6) wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do budynków inwentarskich i wyjściami z tych budynków oraz utrzymanie ich w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego albo zastosowanie innych rozwiązań technicznych pozwalających na oczyszczenie i odkażanie obuwia przed wejściami do takich budynków i wyjściami z nich;
  • 7) wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób oraz utrzymanie ich w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego albo zainstalowanie w tych gospodarstwach niecek dezynfekcyjnych lub innych urządzeń zapewniających dezynfekcję kół pojazdów wjeżdżających do tego gospodarstwa lub z niego wyjeżdżających – przy czym szerokość tych mat albo niecek nie powinna być mniejsza niż szerokość wjazdów do tego gospodarstwa i wyjazdów z niego, a ich długość nie mniejsza niż obwód największego koła środka transportu wjeżdżającego do tych gospodarstw lub z nich wyjeżdżającego;
  • 8) posiadaczowi zwierząt:

a) prowadzenie wykazu osób wchodzących do gospodarstwa lub z niego wychodzących, z wyłączeniem pomieszczeń mieszkalnych,b) niezwłoczne informowanie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie,c) zgłaszanie miejsc, w których przebywają zwierzęta z gatunków wrażliwych na wysoce zjadliwą grypę ptaków (HPAI), właściwemu miejscowo powiatowemu lekarzowi weterynarii.

  • 9) ustawienie tablic w miejscowościach

„UWAGA! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW – STREFA OBJĘTA ZAKAŻENIEM”.Ponadto Tablice i napisy mają mieć takie wymiary, aby były czytelne z odległości co najmniej 100 metrów i mają być oznakowane w sposób trwały, nie podlegający działaniu czynników atmosferycznych. Tablice należy umieścić na ustalonych przez właściwe organy drogach publicznych.

  • 10) Nakazuje się zarządcom dróg publicznych wyłożyć maty dezynfekcyjne na ustalonych przez właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii drogach publicznych oraz utrzymanie ich w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego.
  • 11) Nakazuje się dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich zgłaszanie przypadków padnięć ptaków dziko żyjących lub podejrzeń wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).