Wystawa prac przedszkolaków w ramach projektu Zamigajmy

i

Autor: fb Projekt edukacyjny Zamigajmy Wystawa prac przedszkolaków w ramach projektu Zamigajmy

Przedszkolaki z całej Polski malowały język migowy. Efekty będzie można zobaczyć w Jaworznie

2023-05-25 12:33

Ponad 60 prac przedszkolaków z całej Polski dotyczących języka migowego oglądać będzie można od 27 maja w Jaworznie. W pasażu handlowym Manhattan-Podłęże otwarta zostanie wystawa w ramach projektu Zamigajmy.

Inicjatorką projektu Zamigajmy jest 5-letnia Jagoda z Sosnowca, która zachęca do nauki języka migowego. W ramach projektu "Zamigajmy" dziewczynka wspólnie z koleżanką nagrwa filmiki z podstawowymi zwrotami w języku migowym i zamieszcza je na facebooku.

A jak to się wszystko zaczęło?

Kiedy Jagoda, będąc z rodzicami w kawiarni, zobaczyła osoby porozumiewające się w języku migowym, postanowiła też się go nauczyć. Następnie mama dziewczynki skontaktowała się z Zespołem Szkół dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących w Katowicach i tak ruszył projekt.

- Panie nauczycielki bardzo entuzjastycznie podeszły do pomysłu. Uczymy się najpierw z filmików na YouTube. Potem jeżeli już Jagoda opanuje jakieś słowo, które ją zainteresuje wysyłamy to do Pań nauczycielek z Katowic. Panie nas korygują, albo nagrywają to od początku i potem tak sobie te filmiki wymieniamy, przesyłamy, aż dochodzimy do perfekcji. W momencie, kiedy mamy akceptacje Pań nauczycielek zamieszczamy filmik na profilu na Facebooku - powiedziała nam Ewa Kościańska-Podciborska, mama Jagody.

Do projektu przyłącza się coraz więcej miast. Języka migowego uczą się już i seniorzy i przedszkolaki. Teraz będzie można zobaczyć tego efekty.

27 maja w przestrzeniach pasażu handlowego Manhattan-Podłęże w Jaworznie o godzinie 10.00 otwarta zostanie wystawa prac plastycznych dzieci. Wykonały je przedszkolaki z Sosnowca, Katowic, Jaworzna, Chrzanowa, Poznania i Torunia.

- Prace przedstawiają świat ciszy, czyli to co się dzieciom kojarzy z językiem migowym. Co ciekawe swoje prace przygotowały też dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących z Katowicach. To jest taka konfrontacja jak ten język migowy odbierają dzieci, które posługują się tym językiem migowym na co dzień, a jak to wygląda u dzieci słyszących - powiedziała nam mama Jagody Ewa Kościańska-Podciborska.

Wystawę oglądać będzie można do końca wakacji.

W Polsce według szacunków językiem migowym posługuje się od 40 do 50 tysięcy osób. Liczba języków migowych na całym świecie jest trudna do oszacowania. Społeczności głuche stanowią na całym świecie grupę liczącą około 70 milionów osób.