Eko-Plus Bytom

i

Autor: ekoplus-kopalnia.pl mat. pras.

Prywatna firma z Bytomia chce wznowić wydobycie w nieczynnej kopalni KWK Radzionków

Jak informuje portal slaskibiznes.pl kopalnia Eko-Plus z Bytomia planuje uruchomić wydobycie z nieczynnej kopalni KWK Radzionków. Prywatna firma będzie badać złoże, ale najpierw musi złożyć wniosek o koncesje rozpoznawczą.

Niedawno prywatna kopalnia z Czechowic-Dziedzic informowała o rekordowych zyskach związanych ze sprzedażą węgla. W związku z dobrą koniunkturą, coraz więcej prywatnych kopalni zwiększa wydobycie węgla i inwestuje w nowe kopalnie.

Tym razem uruchomieniem nieczynnej kopalni zainteresowany jest Zakład Górniczy Eko-Plus z Bytomia. Obecnie firma eksploatuje złoże dawnej kopalni Bytom. Na celowniku prywatnego przedsiębiorstwa znajdują się złoża, które leżą pod KWK Radzionków.

Węgiel ze śląskich kopalń

Aktualnie bytomski zakład zatrudnia około 300 osób, a jego miesięczne wydobycie wynosi 15 tys. ton węgla, który trafia do ciepłowni i innych zakładów energetycznych. Jednak powoli złoże w starej kopalni Bytom się wyczerpuje. Dlatego firma Eko-Plus zainteresowała się nowym złożem.

Uruchomienie nieczynnej kopalni na Śląsku

Kopalnia Bytom w przeszłości połączona była podziemnymi wyrobiskami z kopalnią Radzionków. Eksploatacja w KWK Radzionków zakończyła się ponad 20 lat temu, mimo że pod ziemią znajduje się około 32 mln ton bardzo dobrego węgla energetycznego. Teraz przejścia prowadzące do złoża Powstańców Śląskich I należącego do dawnej KWK Radzionków, są zatamowane.

Eko-Plus zanim rozpocznie wydobycie musi zbadać złoże i jeśli okaże się, że wydobycie będzie opłacalne, wtedy rozpocznie eksploatacje. Na razie firma złoży wniosek o koncesje rozpoznawczą.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE