Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze

i

Autor: Waldemar Deska/PAP

Premier i parlamentarzyści przyjechali z pielgrzymką na Jasną Górę

Pielgrzymka parlamentarzystów na Jasną Górę w Częstochowie odbyła się w czwartek 2 lutego w dniu święta Ofiarowania Pańskiego. Złożyli akt zawierzenia Matce Bożej. W tegorocznej, 34. pielgrzymce uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceministrowie.

Pielgrzymka parlamentarzystów na Jasną Górę

Mszy św. z udziałem parlamentarzystów przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. „Wolność, polskość i patriotyzm - to nie jest szaleństwo, to jest miłość; i tej miłości błogosławię” – powiedział na zakończenie mszy, przywołując słowa kronikarza polskich dziejów Wincentego Kadłubka.

Tradycyjnie podczas pielgrzymki parlamentarzystów składany jest akt zawierzenia Matce Bożej – w tym roku marszałek Sejmu odczytała modlitwę za ojczyznę autorstwa księdza Piotra Skargi. Elżbieta Witek dziękowała gospodarzom jasnogórskiego sanktuarium za nieustającą modlitwę za Polskę i za parlamentarzystów.

- Zwykłym rozumem, doświadczeniem - niewiele możemy zdziałać. Ale jeżeli będziemy to czynić przy jej pomocy, za jej wstawiennictwem - na pewno nam się uda – powiedziała na Jasnej Górze marszałek.

Mateusz Morawiecki i posłowie na Jasnej Górze

Zobacz zdjęcia

- Przychodzimy tutaj zawsze wtedy, kiedy mamy do niej jakieś prośby, kiedy z czymś nie możemy sobie poradzić. Ale przychodzimy także po to, żeby ją przeprosić za nasze błędy, zaniedbania, zaniechania; dziękować za wszystkie łaski, za ubiegły rok, i prosić ją o ciągłą opiekę i wypraszanie nam łask jej syna Jezusa - po to, byśmy jako parlamentarzyści w sposób uczciwy, widząc dobro innych, a nie swoje własne, mogli działać dla dobra naszej ojczyzny, naszych obywateli – dodała Elżbieta Witek.

Jasna Góra: Abp Depo do parlamentarzystów

W skierowanej do parlamentarzystów homilii abp Wacław Depo przypomniał słowa papieża Pawła VI o tym, iż „polityka jest trudnym sposobem wykonywania chrześcijańskiego obowiązku służby drugim”. Metropolita zwrócił uwagę na dziejową „dramatyczną wędrówkę narodów, zwłaszcza z ogarniętej wojną Ukrainy, która wyzwoliła w Polsce zawstydzające w świecie wymiary solidarności ludzkiej, zbudowanej na Ewangelii”. Jak zauważył, taka postawa wypływała z chrześcijańskiego sumienia.

- Być może właśnie w czasach współczesnych odrzucenie światła prawdy i przyjęcie, że żyjemy w epoce postprawdy, gdzie nie ma obiektywnej prawdy - a cóż dopiero powiedzieć: nadprzyrodzonej prawdy - ma bardziej niż dotąd podstępne postaci: od otwartego ateizmu, i to nieraz pseudonaukowego, tego bez dowodów, po obojętność – zauważył hierarcha.

Przed czwartkową mszą św. marszałek Elżbieta Witek m.in. złożyła kwiaty i modliła się przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Parlamentarzyści oddali też hołd Janowi Pawłowi II, modląc się przy jego pomniku na Jasnej Górze. Marszałek wraz z szefem rządu i ministrem infrastruktury złożyli kwiaty przed pomnikiem polskiego papieża.