Wstrząs w kopalni Sobieski

i

Autor: Marek Lochar/Tauron Wydobycie

Wydarzenia

Potężny wstrząs w kopalni Sobieski. Zatrzęsła się ziemia. Mieszkańcy mówią o nowych zapadliskach

Silny wstrząs górniczy zanotowała aparatura pomiarowa na terenie kilku miejscowości województwa śląskiego i małopolskiego. Wstrząs miał miejsce na obszarze działania kopalni Sobieski w Jaworznie. Skutki wstrząsu odczuli mieszkańcy Jaworzna, Trzebini i Chrzanowa.

Wstrząs w kopalni

Do bardzo silnie odczuwalnego wstrząsu doszło na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego. Trzęsienie ziemi mieszkańcy od razu zgłosili służbom. Jak informuje Wyższy Urząd Górniczy, do tej pory wypłynęło osiem zgłoszeń od mieszkańców w tej sprawie. Nie ma informacji, aby zdarzenie spowodowało szkody.

Silnie zatrzęsło domami

Wstrząs ma związek z działalnością kopalni Sobieski, należącej do Tauron Wydobycie. Na razie brak informacji, jakoby zagrożenie przełożyło się na wstrzymanie wydobycia. Wstrząs odczuwalny był w mocno w Jaworznie, a także promieniu kilkudziesięciu kilometrów od kopalni m.in. w Chełmie Śląskim, Kopciowicach, Chrzanowie, Libiążu, Trzebini, Sierszy oraz na osiedlach Gaj i Energetyków.

- O dziwo też odczułem, a to się rzadko zdarza - informuje na forum jeden z mieszkańców.

- Zabujało łóżkiem. Bardzo silnie - dodaje inny mieszkaniec.

- Mocno zatrzęsło - szyby drżały, meble się bujały, zwierzaki się wystraszyły - dodaje inny mieszkaniec.

W mediach społecznościowych pojawił się komentarz, że może to zwiastować pojawienie się kolejnych zapadlisk. Także mieszkańcy m.in. Chrzanowa i Jaworzna poczuli trzęsienie ziemi.

- Zdarzenia w Trzebini nie mają nic wspólnego z działalnością kopalni Sobieski w Jaworznie. Jedyną ich przyczyną jest kopalnia, której działalność zakończyła się ponad 20 lat temu - uspokaja Marcin Maślak, rzecznik prasowy Tauron Wydobycie.

Wstrząsy górnicze na Śląsku

Jak wynika z danych WUG, co roku na obszarze działania polskich kopalń węgla kamiennego i notowanych jest ok. 1,5 tys. wstrząsów zaliczonych do kategorii wysokoenergetycznych (o magnitudzie powyżej 1,7).

Przeważająca część wstrząsów, nawet jeżeli są odczuwalne na powierzchni, nie wywołuje negatywnych skutków. Te, które powodują uszkodzenia w infrastrukturze pod ziemią lub na powierzchni, nazywane są tąpnięciami.

Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest odprężenie górotworu wskutek eksploatacji węgla, co skutkuje uwolnieniem skumulowanej w górotworze energii. Ze względu na różne warunki geologiczne niektóre wstrząsy są silnie odczuwane na powierzchni, inne słabiej. Większość nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla górników i mieszkańców terenów górniczych.

Czy znasz śląskie imiona żeńskie? QUIZ Nadawane są tylko na Śląsku

Pytanie 1 z 10
Na początek łatwe pytanie. Imię Milka na Śląsku naprawdę istnieje, a polski odpowiednik to:
Listen on Spreaker.