dziecko bawiące się na podłodze samochodzikami

i

Autor: Getty images Mity o wychowaniu dziecka. Wy także nadal w nie wierzycie?

Podwyżki opłat w Żłobku Miejskim w Zabrzu. Część kosztów pokryje rodzinny kapitał opiekuńczy

Cena za godzinę pobytu dziecka w Żłobku Miejskim w Zabrzu wzrosła z 1,5 zł do 2 zł. Różnicę ma pokryć państwowe dofinansowanie. To jednak nie jedyna podwyżka. Wzrosła też stawka za dzienne wyżywienie malucha z 8 zł do 10 zł.

W ubiegłym tygodniu zabrzańscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą podwyższenia opłat za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim. Stawka za godzinę pobytu dziecka zwiększyła się z 1,5 zł do 2 zł, a dzienny koszt wyżywienia wzrósł z 8 zł do 10 zł.

Rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zabrzu uspokaja: część kosztów pokryje rodzinny kapitał opiekuńczy. To rządowy program dofinansowań do pobytu w żłobku, który ruszył początkiem 2022 roku. Z tych środków zostanie pokryta różnica w opłacie za godzinę pobytu dziecka pod opieką. 

- Dzięki rodzinnemu kapitałowi opiekuńczemu mieszkający w Zabrzu rodzice nie zapłacą ani złotówki więcej za pobyt swoich dzieci w żłobku. Decyzją rady miasta podwyższona została opłata za wyżywienie dzienne z 8 zł do 10 zł, co było niezbędne ze względu na wzrost cen produktów żywnościowych - wyjaśnia Daniel Wowra, rzecznik prasowy UM w Zabrzu.

Załóżmy więc, że rodzice zostawiają dziecko w żłobku na 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Dotychczas za miesiąc opieki musieli zapłacić między 400 a 460 zł. Teraz zapłacą ok. 440-506 zł. W skali roku różnica wyniesie ok. 500 zł.

Dlaczego podniesiono opłaty w Żłobku Miejskim w Zabrzu?

Podwyższenie opłat uzasadniono wszechobecną drożyzną na rynku.

"W związku ze znacznymi wzrostami cen produktów spożywczych zasadne jest podwyższenie opłaty za wyżywienie w Żłobku Miejskim z 8 zł do 10 zł za każdy dzień korzystania z posiłku. Ponadto w związku z dynamicznie rosnącymi kosztami mediów, usług i materiałów, a także prognozowanym wzrostem najniższego wynagrodzenia zasadne jest podniesienie stawki za pobyt dzieci w żłobku z 1,5 zł na 2 zł za godzinę" - przeczytamy w uzasadnieniu uchwały.

Uchwałę przegłosowano, choć tylko jednym głosem. 13 osób było za podniesieniem opłat, a 12 radnych było przeciwko.

Kto jest zwolniony z opłaty za Żłobek Miejski w Zabrzu?

W ramach uchwały ustalono również warunki częściowego zwolnienia z ponoszenia opłat. Rodzice, których dwoje dzieci równocześnie korzysta z opieki w żłobku ponoszą opłatę w wysokości 1 zł za każde dziecko za każdą godzinę pobytu.

Na zniżki mogą też liczyć rodzice korzystający z programu "Rodzina na 5+". Jeśli biorą w nim udział, nie muszą ponosić żadnych opłat za pobyt dziecka w żłobku.

Ustalono również opłatę za wydłużony pobyt dziecka w żłobku ponad 10-godzinny wymiar dzienny. Stawka wyniesie 20 zł za każdą rozpoczętą godzinę opieki.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE