Straszny i tajemniczy Zamek Ogrodzieniec - zdjęcia, historia, legenda i atrakcje w pobliżu. Odkrywamy sekrety tego miejsca!

Wyjątkowy Zamek Ogrodzieniec to jedno z "Orlich Gniazd", które niegdyś tworzyły system zamków strzegących granicy Królestwa Polskiego. Zdradzamy ile kosztuje zwiedzanie zamku? Jakie atrakcje przygotowano dla zwiedzających? Czy jest tanio?

Spis treści

  1. Zamek Ogrodzieniec - ciekawostki, historia i legendy
  2. Tajemniczy Zamek Ogrodzieniec - atrakcje, rozrywka
  3. Zamek Ogrodzieniec - gdzie jest, wskazówki dojazdu 
  4. Zamek Ogrodzieniec - cennik, bilety i godziny wejścia
  5. Restauracje i noclegi w pobliżu

Zamek Ogrodzieniec - ciekawostki, historia i legendy

Historia tego niebywałego miejsca sięga XII wieku, kiedy istniał tam drewniany gród. W XIV wieku król Kazimierz Wielki rozkazał zamienić go w pełnoprawny zamek, który wraz z innymi tworzył sieć "Orlich Gniazd" na Śląsku i w Małopolsce, mającą chronić Księstwo Polskie przed najazdami.

Zamek Ogrodzieniec był wielokrotnie atakowany i oblegany. W roku 1588 zostało splądrowany przez austriackiego pretendenta Maksymiliana Habsburga w trakcie walki o tron polski. Dwukrotnie zaatakowały go siły szwedzkie - podczas Potopu w 1655 roku zamek został częściowo zniszczony, a w czasie Wojny Północnej w 1702 roku strawił go pożar.

Niestety, nie był to koniec burzliwych chwil, ponieważ podczas drugiej wojny światowej również doznał poważnych uszkodzeń ze strony sił sowieckich. Po wojnie udało się odrestaurować zamek. 

Czy to miejsce jest nawiedzone? Zamek Ogrodzieniec - legenda

Jedna z legend - legenda o czarnym psie głosi o tym, że dawny władyka Warszycki (pomimo zaszczytnych dokonań - okrutny człowiek) po śmierci trafił do piekła, skąd jego dusza nawiedza zamek w postaci przerażającego, czarnego psa na trzymetrowym łańcuchu. 

Czytaj też: Średniowieczny Zamek w Będzinie - cennik biletów, informacje, ciekawostki

Tajemniczy Zamek Ogrodzieniec - atrakcje, rozrywka

Wchodząc przez główną bramę fortecy jaką jest Zamek Ogrodzieniec, możemy podziwiać - pomieszczenia prywatne, kuchnie, izby rycerskie oraz groty skalne. PW ofercie zwiedzania dostępna jest wystawa "Sala Tortur", na której można zobaczyć różnorodne narzędzia stosowane do wymierzania kary w przeszłości.

Na stronie głównej zamku warto zapoznać się z kalendarzem imprez. Znajdziemy tam szeroki wachlarz rozrywek takich, jak:

  • "Średniowieczne Atelier" - prelekcja, podczas której poznajemy średniowieczną modę, styl oraz mamy możliwość nieodpłatnego przymierzenia niektórych strojów,
  • "Wieczór z Duchami", podczas którego udajemy się w najmroczniejsze zakamarki zamku i poznajemy historie oraz legendy związane z tym miejscem,
  • "Twierdza Światła" z kolei to wyjątkowa atrakcja organizowana po zmroku, która pozwala na przechadzanie się po zamku w wyjątkowej aranżacji świateł.

Poza wyżej wymienionymi atrakcjami, organizowanych jest wiele eventów kulturalnych takich, jak inscenizacje, prelekcje czy też nawet zloty balonów. 

Zamek Ogrodzieniec - gdzie jest, wskazówki dojazdu 

Zamek Ogrodzieniec znajduje się w Ogrodzieńcu na ulicy Zamkowej, do której dojedziemy drogą wojewódzką 790 z Dąbrowy Górniczej. Wokół Zamku Ogrodzieniec jest pięć parkingów, a także kursuje autobus linii 7 z Ogrodzieńca. 

Zamek Ogrodzieniec - cennik, bilety i godziny wejścia

Wejście na Zamek Ogrodzieniec jest możliwe od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00-20:00. 

Bilet normalny Bilet ulgowy
Zamek w Ogrodzieńcu 25zł 18zł
Twierdza Światła 32zł 25zł
Gród na Górze Birów 8zł 6zł
Zamek + Gród  31zł 22zł

Restauracje i noclegi w pobliżu

Chętni wrzucić coś na ząb mogą udać się do jednej z wielu restauracji w pobliżu miejsca jakim jest Zamek Ogrodzieniec. Na samym zamku znajduje się wyjątkowo klimatyczna "Karczma Rycerska". Na Placu Jurajskim 1 jest "Karczma Jurajska" i "Stodoła" serwująca kuchnię polską i zagraniczną. 

W poszukiwaniu noclegu możemy wynająć pokoje gościnne "Pod Zamkiem" (210 zł/3 os.), zajrzeć do gościńca "Pod Lilijką" (ok. 180nzł/2 os.) czy też do cztero-gwiazdkowego hotelu "Poziom 511 Jura" (577 zł/2 os.), w którym znajduje się spa i centrum odnowy biologicznej. 

Więcej informacji na oficjalnym Instagramie, Facebook'u albo stronie głównej zamku.