Zabytkowa kopalnia srebra - zdjęcia i informacje o atrakcji w Tarnowskich Górach

Znajdująca się w Tarnowskich Górach (woj. śląskie) kopalnia srebra jest miejscem, w którym dobrze będzie się bawić cała rodzina! W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat biletów wstępu do kopalni, atrakcji, a także historii tego miejsca.

Spis treści

  1. Historia Zabytkowej Kopalni Srebra - ciekawostki 
  2. Zabytkowa Kopalnia Srebra - atrakcje
  3. Informacje o zabytkowej kopalni srebra - godziny otwarcia, cennik
  4. Zabytkowa Kopalnia Srebra - informacje i jak dojechać?
  5. Tarnowskie Góry - atrakcje, noclegi i restauracje

Historia Zabytkowej Kopalni Srebra - ciekawostki 

Historia kopalni wiąże się mocno z samym miastem. W XII wieku, gdy Tarnowskie Góry nazywały się jeszcze Tarnowicami, odkryto tutaj złoża srebra, co przyczyniło się do osadnictwa górników i rozwoju miasta. W końcu, zaczęły pojawiać się "gory", czyli kopalnie lub szyby wydobywcze po staropolsku i w taki sposób miasto zyskało swoją obecną nazwę. Kopalnia zasłynęła w historii przez pierwsze zastosowanie maszyny parowej do odwadniania szybów górniczych. 

W roku 1937 Tarnowskie Góry przystąpiły do Związku Propagandy Turystyki Województwa Śląskiego, a to z kolei przyczyniło się do wzrostu zainteresowania regionem i samym miastem. Na przełomie lat miasto się rozwijało, a Zabytkowa Kopalnia Srebra coraz mocniej podkreślała swoją wartość kulturalną co przełożyło się na rosnące liczby turystów. W latach 50. otwarta została Sztolnia Czarnego Pstrąga, a w 1976 roku do użytku została oddana Zabytkowa Kopalnia Srebra.

Zabytkowa Kopalnia Srebra - atrakcje

  • Główną z nich jest wędrówka szybami kopalni. Udając się wraz z przewodnikiem dowiemy się o tradycjach górniczych, technikach wydobycia, a także kim byli tarnogórscy gwarkowie. Dodatkowo, popłyniemy tunelami i zgłębimy tajniki działania maszyny parowej. Istnieje również możliwość zwiedzania w gwarze śląskiej. Dla osób niepełnosprawnych jest przygotowana specjalna trasa boczna. 
  • Na powierzchni udostępniony jest skansen maszyn parowych, gdzie znajdują się lokomotywy i inne przedmioty, które wpłynęły na rozwój ery przemysłowej w Europie.
  • Wraz z najmłodszymi możemy udać się do "Srebrnego Ekspresu" - kolejki wąskotorowej, która oprowadzi nas po całym obiekcie. 
  • Możemy też zagrać w rodzinną grę terenową na obszarze kopalni. 

Informacje o zabytkowej kopalni srebra - godziny otwarcia, cennik

Styczeń - Luty

Poniedziałek: Nieczynne

Wtorek - Niedziela: 9:00 - 15:00

Marzec - Maj Poniedziałek - Niedziela: 9:00 - 15:00
Czerwiec - Sierpień

Poniedziałek - Niedziela: 9:00 -15:00

Sobota - Niedziela: 9:00 - 16:00

Wrzesień - Grudzień Poniedziałek - Niedziela: 9:00 - 15:00

Cennik:

Bilet normalny 65zł
Bilet ulgowy 55zł
Bilet seniora 65+ 55zł
Bilet rodzinny 2+1 169zł

Dodatkowe informacje na temat cen, zniżek oraz biletów dla posiadaczy karty dużej rodziny lub też biletów dla osób zza granicy są dostępne na oficjalnej stronie internetowej

Zabytkowa Kopalnia Srebra - informacje i jak dojechać?

Zabytkowa Kopalnia Srebra znajduje się na ulicy Szczęść Boże 81 w Tarnowskich Górach. Obok są dwa parkingi. Dojazd do niej jest możliwy drogą krajową 11 z Bytomia albo 78 z Gliwic. 

Tarnowskie Góry - atrakcje, noclegi i restauracje

Tuż obok Zabytkowej Kopalni Srebra znajduje się Sztolnia Czarnego Pstrąga, która również może być świetnym punktem naszej trasy. Na terenie kopalni jest restauracja "Szynk na Grubie", która serwuje fast-foody i dania kuchni śląskiej. Po szersze informacje związane z restauracjami noclegami w Tarnowskich Górach zapraszamy do artykułu poniżej. 

Czytaj też: Sztolnia Czarnego Pstrąga - cennik, godziny otwarcia, parking, ciekawostki