Cieszyn - atrakcje, restauracje i noclegi. Wyjątkowe miasto, które robi wrażenie!

Cieszyn znajduje się nad rzeką Olzą i na granicy z Czechami. Jakie skrywa atrakcje? Gdzie można tam przenocować? Jakie imprezy w Cieszynie odbywają się sezonowo? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w tym artykule.

Spis treści

  1. Cieszyn - historia, ciekawostki  
  2. Gdzie znajduje się Cieszyn? 
  3. Cieszyn - atrakcje, imprezy i rozrywka
  4. Hotele w mieście Cieszyn - noclegi i odpoczynek
  5. Restauracje, którym warto się przyjrzeć

Cieszyn - historia, ciekawostki  

Miasto zostało założone w X wieku jako gród obronny na polskiej granicy. Cieszyn jest miastem zróżnicowanym kulturowo ze względu na swoją bliskość do czeskiej granicy. Miejscowość zamieszkują obecnie mniejszości czeskie, niemieckie, żydowskie oraz węgierskie. Warto wspomnieć też o tym, że w roku 1920 doszło do podziału miasta na Cieszyn leżący po polskiej stronie granicy oraz tzw. czeski Cieszyn. Od tamtego czasu oba miasta rozwijają się jak jeden organizm pomimo przynależności do dwóch różnych krajów. 

Z ciekawostek, warto przypomnieć legendę o tym, że miasto zostało założone w roku 810 przez synów Leszka III - Bolka, Lolka i Cieszka. Jeśli w nią wierzyć to byłoby one najstarszym miastem w Polsce! 

Gdzie znajduje się Cieszyn? 

Miasto znajduje się na południu Polski, 40 km od Bielska-Białej. Dojazd do niego możliwy jest koleją, jak i drogą ekspresową S52. 

Cieszyn - atrakcje, imprezy i rozrywka

  • Wenecja Cieszyńska - dawniej dzielnica rzemieślników, a dzisiaj część starego miasta, która zbudowana jest nad sztucznym kanałem zwanym Młynówką. Jest ona idealnym miejscem dla fanów architektury z XVIII w. oraz XIX w., a także tych, którzy chcieliby zjeść posiłek w przyjemnej oraz klimatycznej atmosferze.
  • Zamek Cieszyn - jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, gdzie odnaleziono ślady osadnictwa datowane na V wiek p.n.e. Dzisiaj stał się centrum designu miejskiego i nie tylko! Można tutaj zobaczyć meble miejskie twórców polskich i zagranicznych, pospacerować Uliczką Cieszyńskich Kobiet czy też zobaczyć zieleń w kreacji Ireny Bajerskiej. W pobliżu znajduje się Rotunda św. Mikołaja i św. Wacława, która jest jednym z nielicznych przykładów architektury gotycko - romańskiej. Ze względu na swoją wartość historyczną otrzymała ona miano najcenniejszego zabytku Ziemi Cieszyńskiej, a także zaszczyt uwiecznienia na banknocie dwudziestozłotowym. Poza tym, warto jest zwiedzić Wieżę Piastowską, która jest pozostałością po zamku Piastów. 
  • Browar Cieszyn - wyjątkowy, z historią sięgającą XIX wieku browar, którego piwa możemy zakupić w ponad 1000 miejsc w Polsce. Niestety ze względów remontowo-konserwacyjnych browar od 10 Marca jest nieczynny do odwołania. Niemniej jednak na stronie internetowej udostępniona została możliwość wirtualnego zwiedzania tego miejsca.

Warto jest zwrócić uwagę na imprezy sezonowe i cykliczne. Jedną z najbardziej oczekiwanych jest Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego "Dziewięćsił", gdzie doświadczymy koncertów, wystaw, pokazów muzealnych i warsztatów promujących piękno regionu. Jeśli jesteśmy zainteresowani innymi imprezami i eventami to warto jest sprawdzić kalendarz na oficjalnej stronie turystycznej Śląska Cieszyńskiego. 

Hotele w mieście Cieszyn - noclegi i odpoczynek

Jeśli szukamy klimatycznego miejsca w pobliżu Parku Pokoju to "Aparthotel" (369 zł/os.) stanowi ciekawą opcję. Alternatywą jest "Hotel Gambit" (180 zł/os.), który znajduje się w spokojnej części Cieszyna na ul. Bucewicza 18. Natomiast jeśli jesteśmy fanami wynajmu całych mieszkań to warto zwrócić uwagę na: "Apartament na Skrzypka" (275 zł/os.) lub "Apartamenty Magiczna Wenecja" (450 zł/os.).  

Restauracje, którym warto się przyjrzeć

Chcąc wrzucić coś na ząb możemy udać się do restauracji "Korbasowy Dwór" przy ulicy Hazlaskiej 135 oferującej kuchnię polską oraz śląską. Przy ulicy Sejmowej 4/4 znajduje się "Winiarnia u Czecha", która jest wine barem, a także restauracją serwującą dania kuchni czeskiej. Z kolei jeśli szukamy czegoś bardziej zróżnicowanego to możemy udać się do "Kamienicy Konczakowskich" na ulicy Rynek 19.