Pierwszy taki poród w Polsce! Swój wkład w sukces mają śląscy lekarze

2022-12-14 11:37
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Autor: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu (Facebook)

22-letnia Patrycja jest pierwszą pacjentką w Polsce, która urodziła zdrowe dziecko po przeszczepie płuc. Choć nie obyło się bez zmartwień, komplikacji i wielu godzin spędzonych w gabinetach specjalistów.

Patrycja zawdzięcza szczęśliwy finał swojej historii medykom z klinik Śląskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dzięki ich wspólnym wysiłkom 22-latka po przeszczepie płuc urodziła zdrowego maluszka. Ale od początku.

Patrycja od lat chorowała na mukowiscydozę. To choroba genetyczna, w której nieprawidłowa budowa jednego genu powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe. Objawia się głównie przewlekłym zapaleniem płuc i oskrzeli oraz nawracającym zapaleniem zatok. Na świat przychodzi z nią jeden na 2,5 tys. noworodków.

Kiedy Patrycja miała 19 lat, w wyniku przebiegu mukowiscydozy utraciła całkowicie wydolność oddechową. Dziewczyna musiała trafić na stół operacyjny. Zabieg transplantacji płuc przeprowadzono u niej 11 czerwca 2019 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Operacja przebiegła zgodnie z planem, a zdrowie Patrycji uległo znaczącej poprawie. Pozostało jednak pytanie, czy uda jej się zajść w ciążę.

Ciąża obarczona wysokim ryzykiem, nawet śmierci pacjentki

Po przeszczepie płuc jest możliwa pomyślna ciąża, ale jest ona objęta wysokim ryzykiem. Często dochodzi do wcześniactwa, dzieci rodzą się z niską masą urodzeniową, a nawet dochodzi do odrzucenia przeszczepu. Możliwe są powikłania typu nadciśnienie, cukrzyca czy infekcje. W środowisku medycznym mówi się nawet, że kobiety po transplantacji płuc, które zaszły w ciążę, są narażone na większe ryzyko w porównaniu z innymi biorcami narządów miąższowych.

Dlatego właśnie takim kobietom zaleca się, by unikały zajścia w ciążę w ciągu pierwszych 2-3 lat od operacji. Patrycja decyzję o ciąży podjęła, konsultując się z zespołem transplantologów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który cały czas monitorował jej stan zdrowia.

– To były długie godziny rozmów. Widziałem jej wielką determinację i stale nadzorowałem wyniki. Pani Patrycja pochodzi z województwa mazowieckiego, a zatem dla niej, logistycznie najbardziej optymalny był poród w cieszącym się ogromnym prestiżem Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – mówi dr hab. n. med. Marek Ochman, koordynator Oddziału Transplantacji Płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Komplikacje przy porodzie, który zdarzył się po raz pierwszy w Polsce

Tak też się stało. Patrycję przyjęto na oddział warszawskiego szpitala przy ul. Starynkiewicza 1. Poród zaczął o tydzień wcześniej niż planowano. Wstępne badania potwierdzały dobrostan płodu, ale w czasie przygotować do planowanego cięcia cesarskiego sytuacja zaczęła się zmieniać. Lekarze zaczęli obserwować zaburzenia pracy serca płodu, a dokładniej: spowolnienie rytmu. Natychmiast podjęto decyzję o cięciu i wydobyciu dziecka. Na szczęście wszystko się udało, a Patrycja została mamą malutkiej Poli.

- Dziecko wymagało pomocy neonatologicznej i początkowo w pierwszej dobie wymagało wspomagania ciągłym dodatnim ciśnieniem oddechowym. W kolejnej nie było już potrzeby wsparcia oddechowego dla dziecka - mówi prof. Artur Ludwin, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM.

Była to pierwsza w Polsce ciąża zakończona porodem po przeszczepieniu płuc u pacjentki. Było to możliwe dzięki wielospecjalistycznej współpracy w dwóch jednostek: Śląskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Oba ośrodki mogą się pochwalić sukcesami z dziedzinie medycyny, a szczególnie Śląskie Centrum Chorób Serca, będące krajowym liderem transplantacji.

W 2011 roku w SCCS lekarze przeprowadzili pierwszą w Polsce transplantację płuc u chorego z mukowiscydozą. W marcu 2012 po raz pierwszy w Polsce przeszczepiono płuca u nastolatków: 17-letniego Michała chorującego na mukowiscydozę i 15-letniej Marty ze skrajnym nadciśnieniem płucnym. W 2019 roku doszło tam do pionierskiego w Polsce zabiegu jednoczasowego przeszczepienia płuc oraz wątroby u 21-letniego chłopca chorego na mukowiscydozę.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE