Pierwsza konferencja PKW podczas II tury wyborów samorządowych 2024

i

Autor: kadr z transmisji "Konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej - II tura, 21.04.2024 r. godz.10:00 na YT

Wybory 2024

Pierwsza konferencja prasowa PKW. Lokale otwarte bez opóźnień, incydenty wyborcze

Mamy dzisiaj po dwóch tygodniach ponownie święto demokracji lokalnej. W porównaniu do 7 kwietnia mamy diametralnie inną pogodę. Ale trzeba stwierdzić, że dla demokratycznych wyborów zawsze jest piękna pogoda - tymi słowami sędzia Sylwester Marciniak rozpoczął pierwszą niedzielną konferencję prasową Państwowej Komisji Wyborczej.

Druga tura wyborów samorządowych 2024

W niedzielę 21 kwietnia odbywają się wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów w tych miejscowościach, gdzie w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał więcej niż 50 proc. poparcia.

Liczba mieszkańców w tych gminach i miastach wynosi blisko 15 mln zł, z czego liczba wyborców stanowi przeszło 12 mln.

Incydenty wyborcze. Odnotowano 76 przestępstw i wykroczeń

Wybory przebiegają nadzwyczaj spokojnie, trwa cisza wyborcza, ale oczywiście zdarzają się incydenty wyborcze. Z ostatniego meldunku wynika, iż od początku działań doszło do 76 przestępstw i wykroczeń, w tym 55 wykroczeń - poinformował sędzia Marciniak.

W sobotę w woj. dolnośląskim jeden z kandydatów na burmistrza gminy powiadomił, iż w nocy na jego plakatach wyborczych nieznany sprawca nakleił logo innej partii, z którą się nie utożsamia. W wyniku tego zdarzenia zostało również uszkodzonych kilka plakatów.

Z kolei w woj. mazowieckim w dniu wczorajszym kandydat na burmistrza jednej z gmin zgłosił zawiadomienie o przestępstwie udostępnienia na portalu społecznościowym postu z którego wynika, że zawiadamiający prowadzi kampanię wyborczą w sposób nieuczciwy. A potem był kolejny post, że łamie on ciszę wyborczą.

Ostatni z wartych odnotowania incydentów wyborczych przydarzył się w woj. warmińsko-mazurskim. Tam dokonano zniszczenia i przywłaszczenia poprzez usunięcie z pasa zieleni materiałów wyborczych w postaci 71 sztuk tablic z plakatami z wizerunkiem kandydata. W tym zakresie policja prowadzi czynności.

Wybory 2024. Lokale otwarte bez opóźnień

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że nie odnotowano żadnych przypadków opóźnień w lokalach wyborczych. Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 7, a w niektórych odrębnych obwodach lokale - zgodnie z przepisami - zostały otwarte o godz. 9.

Członkowie komisji PKW po raz kolejny zaapelowali, by wyborcy jak najszybciej wybrali się do lokali wyborczych i nie czekali na ostatnią chwilę, by zagłosować.

Pierwsze dane dotyczące frekwencji zostaną udostępnione o godz. 12:30.