Szyb „Julian I” w Piekarach Śląskich przekazany miastu. Co powstanie na tym terenie?

i

Autor: Gryfny Fliger/UM Piekary Śląskie - FB

Górnictwo

Piekary Śląskie przejmą szyb "Julian I"? Jest porozumienie z SRK. Miasto szuka pomysłu, co tam zrobić

2024-04-13 1:21

Po dawnej KWK Julian pozostał jedynie szyb „Julian I” - świadectwo obecności górnictwa węgla kamiennego w Piekarach Śląskich. Piekary Śląskie starają się o otrzymanie go na własność od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wieża widokowa z postindustrialną restauracją? Muzeum? Magistrat czeka na propozycje na to, co miałoby powstać na tym terenie.

Kultowy szyb „Julian I” w Piekarach Śląskich ma szansę stać się własnością miasta

Spółka Restrukturyzacji Kopalń nawiązuje porozumienie z Piekarami Śląskimi na temat przekazania miastu na własność jedynego ocalałego po KWK Julian szybu „Julian I”. To świetna informacja dla mieszkańców i przyszłych pokoleń. Teren przy szybie miałby być docelowo zagospodarowany, co oznacza tym samym, że ostatni symbol górnictwa węgla kamiennego będzie wówczas zachowany w krajobrazie miasta. 

Przypomnijmy, że kopalnia Julian działała od 1 grudnia 1954 roku do 1 lipca 1999 roku - wtedy to z części majątku i obszaru górniczego kopalni Julian utworzono Zakład Górniczy „Piekary”, który 1 stycznia 2012 roku zmienił nazwę na Kopalnię Węgla Kamiennego Piekary. Szyb „Julian I” był tym głównym - eksploatowano z niego poziom 284 m.

Co ma powstać przy szybie? Mieszkańcy mogą proponować

W 2021 r.  Spółka Restrukturyzacji Kopalń podjęła decyzję o likwidacji szybów górniczych „Julian II” i „Julian IV”. Oba rozebrane zostały w drugiej połowie 2022 r. Miasto od początku było zainteresowane przejęciem szybu „Julian I”. Wraz z szybem kopalni, przekazana miałaby zostać przylegająca do niego działka oraz droga dojazdowa.

- Udało się pozyskać środki z Unii Europejskiej w wysokości 4,2 mln zł, które mają zostać zainwestowane w „Zwiększenie roli kultury i turystyki poprzez rewitalizację Wieży Wyciągowej szybu „Julian I” w Piekarach Śląskich". Chcielibyśmy zaprosić mieszkańców miasta, by podzielili się z nami swoimi pomysłami, jak zrewitalizować szyb „Julian I” - podaje piekarski magistrat. 

Wieża widokowa z postindustrialną restauracją? A może muzeum? Skoki na bungee z szybu w Piekarach? Każda koncepcja będzie rozpatrzona. Miasto składa wniosek w sprawie dofinansowania do zagospodarowania terenu i czeka na propozycje mieszkańców. Zatem, do dzieła! Jak to widzicie?